سخنرانی نماینده ایران در نشست بررسی وضعیت حقوق بشر عربستان در ژنو

16

– اخبار بین الملل –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، صبح پنجشنبه ۲۳ اسفندماه مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو شاهد بررسی وضعیت حقوق بشر عربستان سعودی بود که کشورها و سازمان‌های دارای مقام مشورتی درباره وضعیت حقوق بشر این کشور اظهار نظر کردند.

نماینده موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی در ایران نیز در این خصوص به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این سخنان آمده است: سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر بارها عربستان سعودی را متهم به  نقض فاحش حقوق بشر کرده‌اند. لیکن مقامات سعودی همچنان به سرکوب فعالان صلح طلب، آزار و اذیت نویسندگان، منتقدان در فضای مجازی و افرادی که از حق آزادی بیان خود با ابراز نظرات در برابر سیاست‌های دولت استفاده می‌کنند، ادامه می‌دهد. لذا باید گفت مرگ جمال خاشقجی جای تعجب ندارد.

بسیاری از مدافعان حقوق بشری بدون طی محاکمه عادلانه، زندانی و محکوم به اعدام شده‌اند. همچنین به دلیل قانون مبارزه با تروریسم که به صورت غیرقابل قبولی تعریف گسترده‌ای از تروریسم ارائه کرده و می‌توان آن را به مدافعان حقوق بشری، نویسندگان، روزنامه نگاران و دیگر منتقدان صلح جو نیز نسبت داد، مورد تهدید و ارعاب قرار می‌گیرند.

مسلمانان شیعه نیز با تبعیض، اعمال محدودیت بر حق آزادی بیان، دسترسی به عدالت، شغل و خدمات دولتی مواجه هستند.

زنان و دختران نیز، هم در قانون و هم در اجرا با تبعیض سیستماتیک مواجه هستند و این برخلاف تغییرات اجتماعی است که دولت قول آن را داده است.

علاوه بر این، عربستان سعودی، بعنوان سرکرده ائتلافی که عملیات نظامی علیه یمن را در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد، مکرراً قواعد بین‌المللی حقوق بشردوستانه و حقوق بشر را نقض کرده است.

نماینده ایران در شورای حقوق بشر: تحریم تأثیر نامطلوبی بر اقشار آسیب پذیر جامعه گذاشته استانتقاد ایران به سیاست‌ دوگانه رسانه‌ای غرب علیه تروریسم در نشست حقوق بشر ژنو

وفق گزارش دفتر کمیسر عالی حقوق بشر، بیش از ۶۸۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۰۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند که اکثر این تلفات ناشی از حملات هوایی ائتلاف با رهبری سعودی‌ها است.

عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر به عنوان یکی از ناقضین مهم حقوق بشر، جایگاه شورای حقوق بشر را زیر سوال می‌برد.

سازمان غیردولتی ما از دولت عربستان سعودی می‌خواهد تا به تعهدات حقوق بشری خود پایبند بوده و آزادی بیان، تجمع، مذهب و حقوق زنان را محترم شمرده و رعایت کند.

همچنین سازمان غیردولتی ما از عربستان سعودی می‌خواهد تحقیق دقیقی از جنایات جنگی انجام شده توسط نیروهای خود در یمن انجام دهد و مرتکبان آن جرایم را مسئول بداند.

سازمان غیردولتی ما از ایالات متحده و جامعه بین‌المللی نیز می‌خواهد تا فروش سلاح را به عربستان سعودی متوقف کند.

ارسال یک پاسخ