وقایع یمن

رژیم آل سعود وحشی است اما باید با آن رابطه داشته باشیم!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از «شیعه نیوز»، مجلس نمایندگان انگلیس، علت تداوم همکاری تسلیحاتی انگلیس و عربستان به‌رغم اقدامات وحشیانه عربستان در ماجرای «جمال خاشقجی» و اعدام ۳۷ نفر از شهروندان این کشور (از جمله ۳۳ شیعه) را بررسی کرد.

در این جلسه که روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار شد، وزیر امورخارجه انگلیس با تکرار این ادعا که لندن یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین صادرات سلاح در کل اروپا را در اختیار دارد گفت که سال گذشته ۲۲۶ مجوز صادرات سلاح به عربستان به دلیل احتمال استفاده از آن برای نقض حقوق بشر پذیرفته نشد.

«جرمی هانت» این سخنان را در پاسخ به سؤال نماینده‌ای مطرح کرد که از او درباره علت تداوم همکاری تسلیحاتی انگلیس و عربستان به‌رغم اقدامات وحشیانه عربستان در ماجرای جمال خاشقچی و اعدام ۳۷ نفر از شهروندان این کشور، پرسید.

وزیر امورخارجه انگلیس اعدام‌های اخیر در عربستان را اقدامی “وحشیانه” خواند و گفت که نگرانی لندن را دراین‌باره به عادل الجبیر وزیر مشاور در امورخارجه عربستان، منتقل کرده است؛ اما کشورش را ناچار از همکاری با رژیمی دانست که اینطور وحشی است!

هانت این کار را اینگونه توجیه کرد: مسائل زیادی است که ما را درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان نگران می‌کند و آن را صریحاً بیان می‌کنیم. اما بایستی این مساله را هم مدنظر قرار دهیم که باید با برخی از کشورهای خاورمیانه برای برقراری ثبات و امنیت رابطه داشته باشیم و نفوذ عربستان در آتش‌بسی که در آستانه اجرایی شدن در یمن است بسیار حائز اهمیت است.

او در ادامه و درباره صادرات سلاح به عربستان هم به قوانینی اشاره کرد که سال ۲۰۰۰ توسط «رابین کوک» وزیر امورخارجه وقت انگلیس به اجرا گذاشته شد و مدعی شد: ما مجوز صادرات سلاح را زمانی نمی دهیم که نقض قوانین بشردوستانه رخ دهد؛ اما قضاوت آن بر عهده نهاد تسلیحاتی و نه یک سیاستمدار است!

* با ترامپ اختلاف‌ نظر داریم؛ اما پای یک میلیون شغل در میان است!

هانت در بخش دیگری از سخنانش به انتقاد نمایندگان مجلس درباره سفر رسمی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به لندن پاسخ داد و خواست تا از رویکرد ضد آمریکایی دست‌ بردارند.

وی گفت: یک‌ میلیون شغل در انگلیس به سرمایه‌گذاری آمریکا در انگلیس وابسته است.

هانت ادامه داد: ۴۰۰ هزار سرباز آمریکا در جنگ جهانی دوم کشته شدند و به همین خاطر رئیس‌جمهوری آمریکا به مناسبت بزرگداشت این روز، به لندن سفر می‌کند. ما بایستی به این رابطه که قدمت آن بیشتر از اختلافاتمان است احترام بگذاریم.

وزیر خارجه انگلیس درباره بی‌احترامی ترامپ به معاهدات بین‌المللی هم گفت: کسی که به لندن سفر می‌کند رئیس‌جمهوری آمریکاست. ما با دولت آمریکا اختلاف‌نظرهایی داریم، ازجمله در برجام و توافق اقلیمی پاریس؛ اما این بدین معنا نیست که باید به کاخ سفید و کشور آمریکا بی‌احترامی کنیم.

سفر سال گذشته ترامپ به لندن با اعتراضات گسترده مردم روبرو شد و تأمین امنیت او حدود ۱۸ میلیون پوند خرج روی دست مالیات‌ دهندگان انگلیسی گذاشت.

«ائتلاف توقف جنگ» که از جمله نهادهای بزرگ ضد جنگ در انگلیس به شمار می‌رود، با انتشار فراخوانی از مردم خواسته تا مانند سال گذشته در تظاهرات پرازدحام علیه ترامپ شرکت کنند.

* فروش پنج میلیارد پوند سلاح انگلیسی به عربستان سعودی

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن که علاوه بر آمار بالای تلفات، ده‌ها هزار زخمی و ویرانی در این کشور مسلمان به‌جای گذاشته، مجوز فروش حدود پنج میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

این کشور همچنین دو سال قبل پیش‌نویس قرارداد فروش ۴۸ جنگنده تایفون را در جریان سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی به لندن امضاء کرده است.

تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته از سوی کارزار علیه تجارت اسلحه نشان می‌دهد که اکثر مردم انگلیس با همکاری تسلیحاتی کشورشان با ریاض مخالف هستند. بر اساس این نظرسنجی تنها ۶ درصد مردم انگلیس حامی همکاری‌های تسلیحاتی لندن با ریاض بوده و مابقی یعنی ۹۴ درصد به‌شدت با این همکاری مخالف‌ هستند.

رهبران احزاب سیاسی مخالف دولت انگلیس به تازگی در نامه‌ای به وزیر امورخارجه این کشور خواستار قطع همکاری‌های تسلیحاتی لندن با ریاض شدند. در این نامه که از سوی رهبران احزاب کارگر، لیبرال دمکرات، پلید کمرو، حزب سبز و حزب ملی اسکاتلند به امضاء رسید، آمده است که دولت انگلیس از تمام ابزاری که در اختیار دارد برای واردکردن فشار بر دولت عربستان استفاده نکرده تا این کشور به قوانین ابتدایی حقوق بشر احترام بگذارد.

نویسندگان این نامه با اشاره به این مطلب که آلمان، اسپانیا، دانمارک، کانادا، کنگره آمریکا، شورای حقوق بشر سازمان ملل و اتحادیه اروپا، همکاری‌های تسلیحاتی خود با ریاض را قطع کرده‌اند، می‌افزاید: دولت انگلیس به لحاظ اخلاقی شایسته سرزنش است که سیاست خود را در این رابطه تغییر نداده و در عوض به‌صورت فعالانه با سایر کشورهای خارجی لابی می‌کند، تا همکاری‌های تسلیحاتی خود با ریاض را از سر گیرند.

در این نامه رفتار عربستان در یمن بی مسئولانه و وحشیانه خوانده و تأکید شده است که همکاری‌های تسلیحاتی با عربستان تا انجام تحقیقات کامل درباره جنایات جنگی صورت گرفته بایستی تعلیق شود.

فشار بر دولت سودجوی انگلیس، پس از آنکه عربستان سعودی ۳۷ نفر از شهروندان این کشور (از جمله ۳۳ شیعه مظلوم) را با عنوان آنچه اتهام تروریستی و ارتباط با تروریسم خواند، اعدام کرد بیشتر شد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن