وقایع یمن

سنای آمریکا خواستار بازنگری جامع در روابط با عربستان شد

سنای آمریکا خواستار بازنگری جامع در روابط با عربستان شدبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از  گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از الجزیره، سناتور جیم ریچ، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با ارائه طرحی خواستار بازنگری جامع در روابط آمریکا و عربستان به دلیل نقض مکرر حقوق بشر توسط حکومت آل‌سعود و اعمال فشار بر آن‌ها شد.

در این طرح با انتقاد شدید از محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی، خواستار اعمال فشار بر ریاض در خصوص پرونده‌های حقوق بشری شده است.

طرح یاد شده، تازه‌ترین تلاش کنگره آمریکاست تا سعودی را ناقض پرونده‌های حقوق بشری از جمله در موضوع پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول ترکیه نشان دهد.

افزون بر آن، مقصر دانستن عربستان در فاجعه انسانی یمن نیز از دیگر موارد این طرح است، جایی که سعودی و امارات با نیرو‌های انصارالله یمن و مردم این کشور در حال جنگ هستند.

این طرح به فروش سلاح توسط آمریکا به عربستان هیچ اشاره‌ای نمی‌کند؛ هرچند، برخی اعضای کنگره از اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قطعنامه‌های اخیر کنگره در خصوص توقف فروش سلاح به سعودی‌ها را دور می‌زند، انتقاد کرده اند.

طرح یاد شده خواستار رد یا ابطال کلیه روادید صادره توسط آمریکا برای مسؤولان سعودی است که حقوق بشر را نقض کرده اند.

بسیاری از اعضای کنگره آمریکا، روابط کشورشان با مقام‌های سعودی را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را غیر متوازن توصیف کرده اند.

آن‌ها همچنین دولت ترامپ را متهم کرده اند که از بسیاری از اقدامات سعودی در نقض مسائل حقوق بشری چشم پوشی می‌کند.

در همین راستا، سناتور دمکرات کریس کونز صراحتاً گفت که روابط ما با عربستان، تهدیدی بر ارزش هایمان است و باید جنگ یمن متوقف شود.

کریس مورفی سناتور ایالت کنتیکت و دیگر هم حزبی کونز نیز در این باره اظهار کرد: شمار تلفات غیر نظامیان در یمن در نتیجه بمباران‌های ائتلاف تحت رهبری سعودی، به صورت روز افزونی در حال افزایش است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن