وقایع یمن

مشهد| حجت‌الاسلام پناهیان: اربعین پایان کجروی‌ها و آغاز تمدن اسلامی است

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی صبح امروز در همایش تقدیر از فعالان و موکب‌داران اربعین حسینی در حرم منور رضوی اظهار داشت: اربعین پاسداشت ابا عبدالله‌الحسین(ع) است اما تنها محدود به این موضوع نیست، اربعین پایان کج‌روی‌ها در طول تاریخ است که هر ساله این اصل تثبیت می‌شود، اربعین آغاز تمدن اسلامی است که آثار آن در کشور ما ملاحظه می‌شود.

وی ادامه داد: باید توجه بسیاری به اربعین در زمینه‌های تدارکات، فرهنگی، روابط بین‌الملل و سایر حوزه‌ها صورت پذیرد، اربعین شایسته وقت گذاشتن برای آن است، در صورت وجود ستاد اقامه نماز، امر به معروف و نهی به منکر و سایر ستادها در هر شهری، این اصل اساسی بیش از گذشته به ثبات می‌رسد، باید این ستادها در طول سال فعال باشند.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: امسال ایرانی‌ها وضعیت بهتری دارند و علاقه‌مندان باید در زمینه حضور در برنامه‌های اربعین اقدام کنند، تاکنون سعی بر تبلیغ اربعین نمی‌شد، البته در تمامی مراسم به اربعین اشاره می‌شد اما لزوم و اهمیت آن به عموم اطلاع داده نمی‌شد اما امسال راه باز است.

وی بیان کرد: در زمان گذشته مؤمنان در اوج تنگنا بودند و دشمنان پس از پی بردن به اینکه مسلمانان به اربعین رفتند آنها را به شهادت می‌رساندند، در آن زمان به گفته امام صادق(ع)، ثروتمندان سالی دو مرتبه و فقرا سالی یک مرتبه در اربعین حضور پیدا کنند، در حال حاضر که سفر اربعین راحت‌تر شده باید بیش از گذشته به آن توجه داشت.

پناهیان عنوان کرد: در روایات در ارتباط با ضرورت زیارت اشاره‌ای به استثناء نشده و باید تمامی مسلمانان به اربعین بروند، گاهی اوقات با ایجاد برخی مواضع برای خود بهانه می‌تراشیم و این امر را محقق نمی‌سازیم، نباید مسلمانان پس از یک مرتبه زیارت اربعین به طور کلی انجام آن را فراموش کند.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان بر اهل بیت(ع) واجب بود که در صورتی که صدای امام را می‌شنیدند حتی کشان‌کشان خود را به ایشان برسانند، این قدرت در عرصه مردمی هنوز وجود دارد، ستادهای اربعین، مردمی، جمع‌آوری کمک‌ها و نظایر این ستادها باید در شهرستان‌ها راه‌اندازی شود و مؤمنان در اربعین شرکت کنند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اربعین صرفاً سفر عاطفی نیست، این زیارت در جهت انجام وظیفه در قبال امام و جامعه است، زینب کبری(س) و سایر امامان و اهل بیت(ع) در هر سنی نقش خود را در ارتباط با موضوع مذکور به خوبی انجام می‌دادند، حتی اهل بیت فرزندان خود را در معرض بیگانگان قرار می‌دادند اما رسالت خود را انجام می‌دادند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر با استقبال مؤمنان عراق باید به این سفر رفت، باید در این مسیر گام برداریم تا ادعاهای ما به حقیقت بپیوندند، مردم جهان باید لزوماً حقایق ملموس را ببینند تا باور کنند، تاکنون افراد بسیاری در این راه شهید شدند و شعارهای اخلاص و معنویت بارها ذکر شده است.

پناهیان گفت: هیچ یک از اتفاقات موجود مانند اربعین حسینی تأثیرگذار نیست، هزینه‌های آن از پیش با خون شهدا پرداخت شده و در حال حاضر در اختیار مسلمانان قرار دارد، نقشه اهل بیت(ع) قدرت بخشیدن به قدرت جهان اسلام بود، ماجراهای مانند پهپاد، کشتی انگلیسی و نظایر این موارد در صورت فقدان واقعه اربعین حسینی محقق نمی‌شد.

وی افزود: از اربعین به عنوان ثواب آن تبلیغ نکنید چرا که زیبایی آن از نگاه خادمان اربعین پیداست، باید تمامی مسلمانان این امر را وظیفه خود بدانند و در مصاحبه‌ها این را اعلام کنند، ما جز عظمت امام حسین(ع) هیچ نداریم، توجه به ماجرای اربعین باید در ماه محرم به چشم بیاید و افراد مذهبی باید آن را به ثبات برسانند.

آمادگی استان کرمانشاه برای میزبانی از زائران اربعین؛ شواهد حاکی از بازگشایی مرز خسروی است۱۲۵ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‌های اربعین اختصاص یافته استزیرساخت مرز خسروی برای اربعین مطلوب‌تر از مهران است

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در صورتی که مسئله اربعین جدی گرفته شود غیرمسلمانان نیز مسلمان می‌شوند، ما باید از حج الگو بگیریم و در زمان‌های مختلفی در اربعین حضور داشته باشیم، تمامی مؤمنان زائران اربعین خود را موظف به حضور و شرکت در مجالس معنوی کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر کسی فرزندان حسین(ع) را دوست داشته باشد خداوند به او نعمت می‌دهد، ما باید اربعین را فضایی سرشار از معنویت کنیم، ابعاد فرهنگی اربعین باید مورد توجه قرار گیرد و افراد تازه کار باید معنویت خود را با اربعین آغاز کنند، عراقی‌ها نیز آماده حضور پرشور مسلمانان باشند.

پناهیان تصریح کرد: بردباری و همکاری با میزبانان شریف عراقی ما را در این امر کمک می‌کند، در جمع‌بندی باید در گام نخست وظیفه خود را در این قبال اجرا کرد.

وی بیان کرد: غیرمذهبی‌ها نیز باید به صورت گروهی جذب شوند تا پس از آن به نشاط دین برسند، نشاط مؤمن دائمی بوده و کار فرهنگی به صورت دسته جمعی ثواب بیشتری دارد، ما در اربعین بیش از گذشته باید یاد امام حسین(ع) کنیم و زیارت ما صرفاً به زمان مشخصی محدود نشود.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: باید در طول سال به اربعین برویم تا سایرین حتی از دلیل حضور ما اطلاع نداشته باشند، در ارتباط با ذکر و یاد امام زمان(عج) نیز مسلمانان کم لطفی نکنند و تنها در روضه‌ها یاد امام زمان(عج) نکنیم، در زیارت‌ عاشورا بارها نام و یاد ایشان ذکر شده و باید ما نیز همین مسیر را پیش بگیریم.

وی تصریح کرد: اربعین باید جهانی باشد که البته از این ویژگی برخوردار است، مسلمانان یمنی شایسته‌ترین افراد برای حضور در اربعین هستند و پرچم‌های یمن بر فراز است، این حرف‌ها برای دشمنان بسیار سنگین است و آنها با دوستی و ارتباط مسلمانان یمنی با ایرانی مخالف هستند، این امر انتقام از خون مظلومان شهید شده زیر بار ظالمان است.

پناهیان گفت: باید به جهادیان حاضر در یمن توجه شود، کشمیر، نیجریه، یمن و سایر این اماکن باید در حماسه اربعین امسال مورد توجه قرار گیرند، تهیه چند صد پرچم از این کشور برای استفاده از آنها در ارتباط با مقابله با دشمن هزینه اضافی نیست، ما باید برای شرکت تمامی مسلمانان به صورت کاروانی تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: ما از اربعین به عنوان الفت اسلامی استفاده کنیم، به فرموده مقام معظم رهبری، پس از جنگ، ملت ایران و عراق بر محور اهل بیت(ع) به یکدیگر پیوند می‌خورند و به هیچ کشوری احتیاج ندارند.

پناهیان بیان کرد: اربعین آغاز ماجرا بوده و ما هنوز در مرحله ابتدایی هستیم، باید مرحله دوم را آغاز کرد و از مسلمانان عراقی کمال تشکر را به‌جای آورد، یکی از مهم‌ترین اتفاقات و وقایع کنونی زائران ایرانی، پذیرایی عراقی‌ها از آنها است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن