پمپئو از برجام گفت!/ تخت روانچی پاسخ داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از جماران؛ وزیر خارجه آمریکا در حالی که مدعی شد توانسته‌اند بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی، پیوند ایجاد کنند، بر وجود شکاف در شورای همکاری خلیج فارس اعتراف کرد و گفت هنوز این شکاف التیام نیافته است.

مایک پمپئو عصر سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع صلح و امنیت بین المللی با تاکید بر چالش های امنیتی خاورمیانه برگزار شد، افزود: ما برای پیوندهای اسرائیل با همسایگان عرب آن، نشست ورشو را ترتیب دادیم.

وی با استقبال از حمایت انگلیس و بحرین برای پیوستن به ائتلافی که تاکنون عضوی نداشته است، ادامه داد: اخیرا برای حراست از کشتیرانی در خلیج فارس اقدام کردیم که تلاش های چندجانبه ما و بازتاب ارزش های جوامع آزاد است که این شورا باید از آن حمایت کند.وی با بیان اینکه بیایید به چالش های موجود در منطقه نگاه کنیم، به درگیری های لیبی و سوریه اشاره کرد و ادامه داد: شکاف در داخل شورای همکاری خلیج فارس هنوز التیام نیافته است، بسیاری از کشورها حقوق انسانی مردم خود را گرامی نمی دارند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: تروریست های رادیکال اسلامی و حامیان مالی آن به دنبال نقطه ضعف تازه برای سوء استفاده می گردند.

پمپئو در ادامه این اظهارات، اتهامات تکراری خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و گفت: جمهوری اسلامی و گروه های نیابتی آن به اشاعه ناآرامی در عراق، سوریه و یمن ادامه می دهند.

وی اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود را که به دنبال خروج یکجانبه و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، توسط آمریکا و اعمال تحریم های شدید علیه مردم ایران انجام شد، دیپلماسی اخاذی نام نهاد.

وی فهرستی از آنچه که تصور می کرد خلاف تعهدات ایران در برجام است، ارائه داد که عبارت بودند از : "ایران از محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده فراتر رفت، حوثی های تحت حمایت ایران به فرودگاه ابها در عربستان حمله کردند، سطح غنی سازی اورانیوم را افزایش داد و ایران به ادامه برنامه هسته ای در سرپیچی از تعهدات بین المللی تهدید می کند".

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: نیروی دریایی سپاه تلاش ناکامی داشت در تصرف نفتکش انگلیسی که از تنگه هرمز می گذشت، یک نفتکش با پرچم پاناما متعلق به امارات متحده و یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد که توقف نفتکش بریتانیا ادامه دارد.

پمپئو همچنین مدعی شد که ایران به تازگی یک موشک بالستیک آزمایش کرده است.

وی که در نشست پیشین این شورا درباره قطعنامه ۲۲۳۱ هم کوشیده بود تا اعضای شورای امنیت را به بازنگری نسبت به پایان یافتن برخی محدودیت های این قطعنامه در سال آینده ترغیب کند، این بار هم مدعی شد: ما به دقت به بندهای برجام که در اکتبر ۲۰۲۰ پایان می یابد، نگاه می کنیم. تحریم تسلیحاتی و همین طور محدودیت های سفر قاسم سلیمانی پایان می یابد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به درج شمارش معکوس در تارنمای این وزارت خانه برای زمان پایان یافتن این محدودیت ها، گفت: زمان در حال از دست رفتن است، جامعه بین المللی وقت زیادی ندارد. همکاری بیشتری در خاورمیانه لازم است و به ذهنیت تازه ای برای حل چالش های قدیمی نیاز داریم.

پمپئو افزود: نشست ورشو برای آینده صلح است و هیچ کشوری موضوع این نشست و کارگروه های آن نخواهد بود، به همه نظرات احترام می گذاریم و حرف همه کشورها شنیده می شود.

وی ادامه داد: به روند ورشو ادامه می دهیم و انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ بار دیگر این کشورها در ورشو جمع شوند.

ایران دخالت نیروهای خارجی در تنگه هرمز را بی ثبات کننده دانست

اسلامی ایران در سازمان ملل متحد حفظ امنیت خلیج فارس را وظیفه کشورهای ساحلی آن دانست و گفت: دخالت نیروهای خارجی در این آبراه راهبردی، بی‌ثبات کننده و ناپذیرفتنی است.

مجید تخت روانچی عصر سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع صلح و امنیت بین المللی با تمرکز بر چالش های خاورمیانه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: اصلی‌ترین و طولانی‌ترین منازعه خاورمیانه مسأله فلسطین است. تا زمانی که این بحران حل نشود، صلح و امنیت در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: اشغال غیرقانونی فلسطین عامل اصلی این مشکل بوده و بنابراین حل آن نیز فقط از طریق پایانِ اشغال میسر است و هیچ راه حل جادویی هم برای آن وجود ندارد.

تخت روانچی اضافه کرد: تاکنون همه ابتکارات این اصل مهم را نادیده گرفته و شکست خورده اند. طرح به اصطلاح «معامله قرن» نیز به همین دلیل قطعاً محکوم به شکست است. سرزمین فلسطین فروشی نیست و آرمان، عزت و کرامت، و حقوق مسلم یک ملت را نمی‌توان خرید.

وی با بیان اینکه آمریکا از طریق حمایت از اشغالگری، مسئول طولانی شدن این درگیری بوده است، تصریح کرد: دخالت این کشور تقریباً در همه منازعات دیگر منطقه نیز آشکار است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: نشانه‌های دخالت آمریکا را به راحتی می‌توان در افغانستان، عراق، سوریه و یمن، حمایت از برخی گروه های تروریستی و خیلی اقدامات غیرقانونی از جمله حملات سایبری در خاورمیانه، ردیابی کرد.

تخت روانچی با یادآوری کودتای ۲۸ مرداد افزود: روز گذشته شصت و ششمین سالگرد کودتای آمریکایی ـ انگلیسی علیه دولت مردمی ایران بود.

وی ادامه داد: دخالت‌های آمریکا در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از جمله شامل این موارد است: حمایت از صدام در تجاوز  علیه ایران، سرنگونی یک هواپیمای مسافربری ایران و به شهادت رساندن کلیه ۲۹۰ سرنشین آن، شامل ۶۶ کودک، حمایت از چندین تلاش برای کودتا، و تروریسم اقتصادی برای هدف قرار دادن مردم عادی و آسیب‌پذیر ایران مانند بیماران، از طریق استفاده از غذا و دارو به عنوان سلاح.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: یکی از ریشه‌های اصلی بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه حساس ما حضور نظامی آمریکا از طریق استقرار بیش از ۷۰ هزار نیرو در سراسر خاورمیانه، شامل حضور نظامی فعال در همه کشورهای حاشیه خلیج فارس، جز ایران است.

تخت روانچی تاکید کرد: تعداد تأسیسات نظامی خارجی در خاورمیانه نیز از چهار مورد در سال ۱۹۹۰ به ۴۱ مورد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته که تقریباً همه آنها متعلق به آمریکا است. این بالاترین تمرکز تأسیسات نظامی خارجی در جهان است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، یکی دیگر از دلایل بی ثباتی خاورمیانه، سرازیر شدن بی رویه سلاح های آمریکایی به این منطقه است که آن را به یک بشکه باروت تبدیل کرده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: تنها ذینفع انباشت این تسلیحات در منطقه، صنایع دفاعی کشورهای صادرکننده آنها هستند.

تخت روانچی ادامه داد: همچنین ما نباید ماهیت و آثار بی‌ثبات کننده راهبرد «تفرقه بینداز و حکومت کن» آمریکا از طریق اختلاف افکنی دائمی بین کشورهای منطقه را نادیده بگیریم. اظهارات ایران هراسانه توسط مقامات آمریکائی نیز با همین هدف انجام می شود.

وی یادآور شد: آنها برای توجیه سیاست‌های خود در منطقه، اتهامات ساختگی علیه ایران منتشر می‌کنند تا ایران را از ایفای نقش خود در منطقه باز دارند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ایران هزاران سال در این منطقه بوده و هزارن سال دیگر نیز در آن باقی خواهد ماند. بنابراین، هر تلاشی برای محروم کردن یا نادیده گرفتن ایران در منطقه، توهمی بیش نیست و محکوم به شکست است.

تخت روانچی با تاکید بر اینکه ایران به دنبال رویارویی نیست، افزود: اما نمی‌توانیم در برابر نقض حاکمیت خود بی‌تفاوت باشیم و بی تفاوت نخواهیم بود. بنابراین، برای حفظ امنیت مرزها و تأمین منافع خویش، با قوت تمام از حق ذاتی دفاع از خود استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: به عنوان کشور دارای طولانی‌ترین سواحل در خلیج فارس و دریای عمان، ایران مصمم است تا ایمنی و امنیت ناوبری دریایی در این منطقه، به ویژه در تنگه هرمز را تضمین کند. 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: دخالت نیروهای خارجی در این آبراه راهبردی، به هر بهانه‌ای که باشد، بی‌ثبات کننده و در نتیجه غیرقابل قبول است. هر تلاشی برای ایجاد ائتلاف‌های تصنعی برای امنیت ناوبری در این منطقه با شکست روبرو خواهد شد.

تخت روانچی اظهار کرد: ما معتقدیم کشورهای ساحلی مسئولیت امنیت خلیج فارس را بر عهده دارند. این پایه ابتکار ما برای ایجاد مجمع گفتگوهای منطقه‌ای است که در راستای بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ می باشد. برای تحقق چنین هدف بزرگی، ما به رایزنی با برادران‌مان در منطقه ادامه خواهیم داد.

وی همچنین در پاسخ به برخی ادعاهای نماینده سعودی در سازمان ملل متحدهم گفت: برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان دریافت کننده سلاح های مرگبار از آمریکا هستند و فکر می کنند با آنها می توانند برای خود امنیت بخرند.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن