کسری بودجه عربستان برای سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد دلار رسید

سرویس خارجی-

آل‌سعود در سال‌های گذشته با ماجراجویی‌های منطقه‌ای بحران‌های زیادی مانند یمن را خلق کرده است. این روزها نیز به شدت مشغول خرج کردن دلار در کشور عراق و لبنان برای فتنه انگیزی است. نتیجه این بحران‌ها و حماقت‌ها و حمایت‌ها از تروریست‌ها، هدر رفت صدها میلیارد دلار از بودجه این کشور بوده است. به عنوان مثال تنها در یمن و در ۵۴ ماه گذشته عربستان بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه کرده و به نتیجه نرسیده است. در یک قلم نیز بن سلمان چیزی نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلار ناقابل را تقدیم ترامپ کرد تا مسیر پادشاهی‌اش را هموار کند. این مسئله باعث کسری بودجه شدید و متوالی در عربستان شده است. حمله اخیر انصارالله یمن به آرامکوی عربستان و کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت این کشور نیز باعث شده تا این کسری بودجه رشدی
۷۰ درصدی داشته باشد. در این راستا، «محمد الجدعان» وزیر دارایی دولت سعودی روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از افزایش کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۲۰ به ۱۸۷ میلیارد ریال سعودی (۴۹میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار) خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از فارس، در بیانیه صادره شده از سوی او این میزان کسری بودجه بسیار بیشتر از میزان پیش‌بینی شده است. سال گذشته میزان کسری بودجه دولت سعودی ۳۴ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار بود که امسال رشد ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین به علت کاهش درآمد نفتی، میزان درآمد امسال دولت سعودی ۸۳۳ میلیارد ریال سعودی است. سال گذشته این میزان ۹۱۷ میلیارد ریال سعودی بود.
وزیر مالی سعودی همچنین تأکید کرده که دولت به حمایت از پروژه‌های عظیم و حمایت از بخش خصوصی برای ایجاد ‌اشتغال ادامه خواهد می‌دهد. صندوق بین‌المللی پول پیش از این گفته بود ریاض نیاز دارد تا سیاست‌های مالی خود را برای جلوگیری از تأثیرات کسری بودجه تشدید کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن