۶۰۰۰ ردیف استخدامی هیات علمی به وزارت علوم اختصاص یافت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۲۴۲ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمدعلی کی‌نژاد در محل سازمان امور اداری و استخدامی کشور برگزار شد.
کی‌نژاد رئیس هیأت عالی جذب در ابتدای جلسه شهادت سردار بزرگ اسلام، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را تبریک و تسلیت گفت و همچنین یاد و خاطره شهدای سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را گرامی داشت.
در ادامه سید شمس‎الدین هاشمی، معاون نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص اخذ مجوز‌ها از سازمان امور اداری و استخدامی اظهار کرد: ۱۹۲۹ ردیف استخدامی برای جذب اعضای هیأت علمی برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اخذ شده است.
همچنین محمدرضا رضوان طلب، دبیر هیئت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص ۶۰۰۰ ردیف استخدامی به وزارت علوم خبر داد.
در ادامه جلسه سید علی حسینی، رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن ارائه گزارشی از نحوه اخذ ردیف استخدامی در سال‌های اخیر، افزود: ۲۰۰۰ مجوز استخدام به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص داده شده است.
وی با اشاره به در نظر گرفتن نسبت استاد به دانشجو (یک به ۱۰) در برنامه ششم توسعه، ادامه داد: ۲۰۰۰ مجوز اختصاص شده برای معوقات سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ استفاده شد.
حسینی افزود: قبل از بارگذاری فراخوان جدید، با دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص ارسال اعلام نیاز‌ها براساس نقشه جامع علمی، رشته‌های دایر، مأموریت‌های ویژه واسپاری شده، اولویت‌های مناطق آمایشی دهگانه و نقشه برآورد نیروی انسانی مکاتبه شد و دبیران شورا‌های تخصصی به صورت حضوری برای بررسی اعلام نیاز‌های فراخوان جذب هیئت علمی دعوت شدند.
وی ادامه داد: همچنین برای بررسی اعلام نیاز، با نمایندگان در مناطق آمایشی دهگانه مکاتبه انجام شده است.
سیدصدرالدین صدری نوش آبادی، معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با ارائه توضیحاتی در خصوص نسبت دانشجو به استاد، خاطرنشان کرد: نسبت دانشجو به استاد وزارت علوم ۸/۲۲ در سال‌های قبل بوده و امسال به ۵/۲۲ رسیده است و باید تا سال ۱۴۰۰ به عدد ۲۰ برسد.
وی ادامه داد: قبلاً نسبت دانشجو به استاد نیز در وزارت بهداشت ۸۲/۱۱ بوده که الان به ۲/۱۰ رسیده است.
صدری نوش آبادی از اختصاص ۲۹۹۵ نفر مجوز به وزارت بهداشت و ۶۲۹۰ نفر مجوز به وزارت علوم خبر داد و گفت: با توجه به نسبت دانشجو به عضو هیئت علمی فعلاً این تعداد مجوز‌ها کفایت می‌کند.
در ادامه جلسه مهندس جمشید انصاری، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی با تأکید بر اینکه اعضای هیئت علمی، سرمایه‌های انسانی نخبه کشور هستند، اظهار داشت: در حال حاضر توزیع متعادلی در جذب اعضای هیئت علمی وجود ندارد.
وی با اشاره به تفاوت کیفیت دانشگاه‌ها با یکدیگر ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد اعضای هیئت علمی با تعداد دانشجو مرتبط است، بر اجرایی شدن هر چه سریع‌تر سند آمایش آموزش عالی تأکید کرد.
همچنین در پایان جلسه مقرر شد با توجه به مجوز‌های داده شده به وزارتین علوم و بهداشت، هیئت‌های مرکزی جذب ترتیبی اتخاذ شود که توزیع ردیف‌های استخدامی با توجه به اسناد آمایش آموزش عالی و نقشه جامع علمی کشور انجام شود و نیز هیئت‌های مرکزی جذب با توجه به ارائه آمار‌های متعدد به مراجع ذی‌ربط، موظفند ظرف ۶ ماه آینده آمار هیئت علمی را به سازمان امور استخدامی و هیئت عالی جذب اعلام کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن