۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده
  • شناسه : 27899
  • 21 ژوئن 2017 - 7:24
  • 2 بازدید
  • ارسال توسط :
سه سال بعد از اشغال شهر سنجار توسط داعش

سه سال بعد از اشغال شهر سنجار توسط داعش

گروه بین الملل: وقتی گروه تروریستی و تکفیری داعش در سال 2014 میلادی بعد از شکست در کنترل بغداد روی به اقلیم کردستان عراق آورد یکی از مناطق هدف آنها مناطق ایزدی نشین بود. این مناطق بدون هیچ گونه مقاومتی از سوی نیروهایی که مسئول امنیت آن بودند به دست داعش افتاد، داعش این مناطق […]

گروه بین الملل: وقتی گروه تروریستی و تکفیری داعش در سال 2014 میلادی بعد از شکست در کنترل بغداد روی به اقلیم کردستان عراق آورد یکی از مناطق هدف آنها مناطق ایزدی نشین بود. این مناطق بدون هیچ گونه مقاومتی از سوی نیروهایی که مسئول امنیت آن بودند به دست داعش افتاد، داعش این مناطق را اشغال کرد و با دستور مفتی های سعودی مردان و پسران را کشت و زنانشان و دخترانشان را به کنیزی گرفت و در بازارهای رقه و موصل فروحت. بیش از 5 هزار زن و دختر اسیر دست تروریستهای داعشی شدند و در اقدامی کاملا ضد انسانی و مطابق با مولفه های جنایت بشری توسط امیران داعش دست به دست شدند.

سه سال بعد از اشغال شهر سنجار توسط داعش

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از  بولتن نیوز، حالا هر روز که می گذرد بخشی از این زنان به هر نحوی که شده آزاد می شوند اما بدبختی برای این افراد بعد از این مرحله شروع می شود. یکی از وکلای کردهای ایزدی در این خصوص به خبرنگار بولتن نیوز می گوید: بسیاری از زنان و کودکان کرد ایزدی که از دست داعش رهایی یافته اند بدلیل مشکلات قانونی، روانی و جسمی در سختی به سر می برند و این امر سبب شده است به سختی از سوی خانواده هایشان پذیرفته شوند. از این رو کار سختی برای سالها در پیش داریم.

سه سال بعد از اشغال شهر سنجار توسط داعش

سوزان شنگالی در ادامه گفت: از آغاز اشغال سنجار و شهرکهای حاشیه این شهر بیش از 6 هزار زن و دختر ایزدی و بیش از یکهزار کودک به دست داعش اسیر شدند. از این جمع تاکنون هزار و 77 زن و دختر آزاد شده و به این جمع باید 300 کودک را نیز اضافه کرد اما هنوز تعداد زیادی از زنان و کودکان ایزدی در دستان تروریستهای داعش اسیر هستند و آزاد نشده اند.

وی افزود: مشکل بزرگ زنان و دختران ایزدی و کودکان مشکلات قانونی و درونی آنهاست چون وقتی که زنان و دختران و کودکان ربوده شدند هیچ کدام نتوانستند سند شناسایی یا کارت هویتی خود را با خویش ببرند و البته در جنگ سنجار نیز بخشی از انها جان خود را از دست دادند.

سوزان شنگالی تصریح کرد: این افراد وقتی آزاد می شوند و به میان خانواده هایشان برمی گردند هیچ کارت شناسایی ندارند و یا اینکه وضعیت روحی و روانی بسیار بدی دارند لذا نمی توانند خانواده های خویش را شناسایی بکنند و برخی هم بدلیل عرف اجتماعی دوست ندارند به میان خانواده هایشان برگردند و کودکان در این میان بدترین حالت را دارند.

این وکیل اضافه می کند وضعیت اقتصادی خانواده ها نیز بسیار بد می باشد و روزهای سختی را در اردوگاهها پشت سر می گذارند و جا و مکان مناسبی برای ادامه حیات ندارند.

خیری بوزانی نماینده کردهای ایزدی در وزارت اوقاف دولت اقلیم کردستان عراق نیز در این خصوص به خبرنگار بولتن نیوز می گوید: مشکلات از حملات سریع تروریستهای داعش شروع شدو بسیاری از این افراد نتوانستند مدارک شناسایی را همراه خویش ببرند و حالا که آزاد می شوند نمی توانند و یا نمی خواهند خانواده های خویش را پیدا کنند.

بوزانی اضافه کرد: ما تمام تلاش خویش را برای یافتن خانواده هایشان انجام می دهیم هم در بخش قانونی و هم در حوزه اجتماعی سعی می کنیم امداد رسان آنها باشیم و برای حل مشکلات نیز مدام در تلاش هستیم و به این منظور مراکزی را برای درمان روحی و روانی دختران وزنان تشکیل داده ایم تا به داد کسانی برسند که گرفتار بیماریهای روحی و روانی شده اند.

به گفته بوزانی تمامی این افراد که آزاد می شوند تحت نظارت سازمانهای امدادرسان بین المللی قرار گرفته اند.

سالم سعید مسئول اطلاع رسانی اردوگاه آواره گان در استان دهوک در این خصوص به خبرنگار بولتن نیوز گفت: با شروع فصل گرما مشکلات جدیدی در اردوگاهها سرباز کرده استو اکنون با چند سازمان خیریه در تلاش هستیم وسایل سرمایی برای آنها تامین کنیم.

وی افزود: دولت اقلیم بدلیل اینکه خود در بحران اقتصادی بسر می برد نمی تواند در این حوزه کمک کند واز این رو ما به سازمانهای خیریه پناه می بریم تا بتوانند اندکی از درد و رنج این آواره ها بکاهند.

سه سال بعد از اشغال شهر سنجار توسط داعش

گروه تروریستی و تکفیری داعش در سال 2014 میلادی به سنجار و اطراف این شهر حمله کرد که مهمترین مرکز اقامت کردهای ایزدی می باشد و در این حمله هزاران تن جان خود را از دست دادند.

بعد از آزادسازی این شهر دهها گور دسته جمعی در این شهر یافت شد که اجساد صدها تن از کردهای ایزدی در آن وجود داشت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.