داعش

از مخالفت جدی با همه پرسی کردستان تا دغدغه های مراسم اربعین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار مهر، هیئت رسانه ای جمهوری اسلامی ایران متشکل از جمعی از مدیران رسانه ای که به سرپرستی علی معزی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت به بغداد سفر کرده است، عصر روز دوشنبه با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق دیدار کرد.

العبادی در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار و خوش آمدگویی به هیئت ایرانی اظهار داشت: پیروزی بر تروریسم تکفیری در عراق را که در سایه وحدت و یکدلی به وجود آمد را به شما نیز تبریک می گویم.

وی با اشاره به خاستگاه و مشی گروه های تروریستی ادامه داد: این حرکات انحرافی عمدتا با تکیه بر ایدئولوژی به وجود آمده و با به کارگیری تجاوز و جنایت علیه مردم حرکت می کنند.

نخست وزیر عراق با اشاره به ایستادگی مردم عراق در برابر داعش تاکید کرد: وحدت نیروها از یک سو و وحدت ملی از سوی دیگر دو حلقه وصلی بود که ما را به پیروزی رساند.

العبادی افزود: موضوع دیگر در این باره، امنیت و آرامشی است که ما برای شهرها و مردم خود ایجاد کرده ایم. نیروهای مردمی و ارتش عراق در طول این فرآیند به طور کامل در سراسر مناطق اشغالی حاضر شدند تا با کمک شهروندان بتواند علیه تروریسم تکفیری داعش پیروز شوند و این امکان نداشت مگر با کمک مردم.

وی همچنین با اشاره به فتوای آیت الله العظمی سیستانی تصریح کرد: موضوع دیگر حضور اعتقادی مردم در امر دفاع بود که به لطف فتوای آیت الله العظمی سیستانی امکان یافت. این مسئله موجب شد که ارتش، حشد شعبی و نیروهای خودجوش مردمی با هم همدست شده و ضد داعش و تروریسم وارد عمل شده و شر داعش کنده شود.

نخست وزیر عراق این پیروزی را موفقیتی بزرگ خواند و با تاکید بر ادامه این راه گفت: شما شاهد بودید که مردم از زن و مرد حتی مادران و جوانان چه کمک بزرگی در این معرکه به ما کردند.

العبادی ادامه داد: این اتفاق در حالی بود که مردم ضمن زندگی عادی خود در دفاع شرکت می کردند و هم شغل خود را داشتند و هم می جنگیدند. الان این اتفاق باید ادامه پیدا کند و مردم دفاع در برابر متجاوز را وظیفه خود بدانند.

وی وحدت و آمادگی جهاد و مبارزه را به عنوان دو نکته اساسی در این پیروزی عنوان کرد و افزود: در کنار اینها پشتیبانی موثر رسانه ای نیز به کمک ما آمد که همین جا از همه آنها تشکر می کنم.

نخست وزیر عراق با اشاره به روحیه مقاومت در مردم عراق اظهار داشت: من بارها شده که به دیدار خانواده های شهدا یا مجروحان در منازل یا بیمارستان ها می روم ولی ندیده ام حتی یک خانواده رنج و خستگی از خود بروز دهد و این روحیه همان چیزی است که ما به دنبال آن بودیم.

العبادی با تاکید بر اینکه این حضور همگانی مردم سبب شد تا اختلافات طائفه ای کنار گذاشته شده و همه در دفاع شرکت کنند، گفت: برنامه داعش در کشتار اقلیت ها تعمد داشت تا ضمن ایجاد تفرقه، بنیان اجتماعی خانواده ها و طوائف در عراق را از بین ببرد، مسئله ای که محقق نشد و مسیحیان، ایزدی ها و… اگرچه همگی در این سال ها داغدار شدند، اما مقاومت کردند.

وی با اشاره به مقاومت و وحدت ایجاد شده بین مردم عراق تصریح کرد: من معتقدم که روابط بین طوائف و حتی گروه های سیاسی از این به بعد بهتر هم خواهد شد.

نخست وزیر عراق در ادامه با قدردانی از کمک های ایران عنوان کرد: ایران نخستین کشوری بود که به ما کمک کرد، در حالی که کشورهای دیگر اگرچه در عراق حضور فیزیکی داشتند، اما کمترین کمکی به ما نکردند.

وی در این باره افزود: یه همین دلیل ما وظیفه اخلاقی و شرعی داریم که جلوی هرگونه تعدی به ایران از منشاء عراق را بگیریم.

العبادی با بیان اینکه تروریست های تکفیری با بنیان های اعتقادی التقاطی و منحرف خود فکر می کنند هرچه بیشتر مردم را بکشند نزد خدا محبوب تر خواهند شد، گفت: متاسفانه آنها این تفکرات خرافی و انحرافی خود را از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گسترش داده و نیرو جذب کردند و حتی این اتفاق به غرب از آلمان، فرانسه و انگلیس گرفته تا آمریکا کشیده شد و از این کشورها نیز نیرو جذب داعش شد.

وی ادامه داد: امروز شاهد این هستیم که این افکار در بین این افراد ماندگار شده و در کشورهای خودشان دست به جنایت می زنند و در آینده نیز به این جنایات ادامه می دهند و این همان نکته ای است که باید برای فتنه گران درس عبرت شود.

نخست وزیر عراق با اشاره به پیروزی بر داعش در موصل تصریح کرد: ما در عراق سر داعش را زدیم، ولی هنوز کارمان تمام نشده چون داعش هنوز تمام نشده و به جز در عراق در کشورهای دیگر از شمال آفریقا گرفته تا افغانستان و پاکستان و… حضور دارند و جنایت می کنند.

العبادی با تاکید بر اینکه در موصل کار بزرگی صورت گرفت، افزود: ما سر این خلافت خود ساخته را زدیم و این تجربه ای که در عراق در قبال تروریسم اتفاق افتاد در تاریخ به عنوان نمونه خواهد ماند به خصوص در رابطه با وحشی گری ها و جنایات دهشتناکی که این ها انجام دادند.

وی در ادامه با اشاره به حمایت برخی از کشورها از داعش تاکید کرد: باید حواسمان باشد کدام کشور این گروه های تروریستی را به وجود آوردند، چه کسی از آنها حمایت و پشتیبانی کرد، چه کسی به آنها کمک اطلاعاتی و مالی کرد، این در حالی است که اگر اینها پا می گرفتند کل دولت های منطقه مورد تهاجم قرار می گرفتند.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه همه اینها به این معناست که این پیروزی، امری بزرگ و بسیار مهم بوده است، گفت: خدا را شکر که ما توانستیم این اتفاق بزرگ را رقم بزنیم و وحدت بین مردم و نیروها از مهم ترین دستاوردهای ما در این تجربه بوده است.

العبادی در بخش دیگری از سخنان خود، با تاکید بر نقش رسانه ها در کمک به گسترش بیشتر روابط بین دولت و ملت ایران و عراق از ملاقات با هیئت رسانه ای ایرانی ابراز خوشحالی و عنوان کرد: من علاقه مند به گسترش روابط دوجانبه، نه فقط سیاسی و بین دولت ها، بلکه بین مردم دو کشور هستم، چرا که معتقدم رسانه ها می توانند این روابط بین مردم را تعمیق بخشیده و حتی جلوی اختلاف بین دولت ها را بگیرند. همکاری رسانه ای می تواند بسیار زیاد به این امر کمک کند.

حیدر العبادی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص تدابیر دولت عراق برای ایام اربعین حسینی اظهار داشت: دولت عراق به خدمت به زوار عتبات به ویژه در اربعین افتخار می کند و این امر را از برکات الهی برای خود می داند.

وی البته با اشاره به برخی از مشکلات موجود در این ایام ادامه داد: قاعدتا مشکلاتی بر سر راه هست که قطعا باید تا پیش از شروع برنامه امسال مرتفع شود. مشکل اصلی و مهم مسئله امنیت است که کوچکترین غفلتی در رابطه با آن می تواند فاجعه ای بزرگ را رقم بزند.، مشکل دوم ارائه خدمات مناسب است به ویژه اینکه معمولا حضور گسترده زوار از دست ما خارج می شود و امکان برنامه ریزی دقیق را از ما سلب می کند.

نخست وزیر عراق در ادامه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان و موضع صریح بغداد در این رابطه، تصریح کرد: همه پرسی برای استقلال اقلیم خطایی بس بزرگ است که نه تنها قانونی نیست، که هیچ نتیجه مثبتی در بر ندارد و برمشکلات موجود اضافه خواهد کرد و لذا ما به شدت با آن مخالفیم.

العبادی تاکید کرد: ما برای همه اقوام و گروه های عراقی از جمله کردها احترام قائلیم، اما معتقدیم هر اتفاقی باید طبق قانون اساسی که همه به آن رای داده و یک میثاق ملی محسوب می شود، انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان در کشور باید در راستای منافع مردم قدم بردارند، گفت: مصلحت هموطنان کرد ما انفصال از دولت یکپارچه عراق نیست، الان در قانون اساسی، ما شکل فدرالی داریم و مشکلی در این رابطه نداریم و سوال ما این است که کدام مشکل اقلیم با انفصال از دولت مرکزی قرار است حل شود؟

نخست وزیر عراق همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در رابطه با آینده حشد شعبی به ویژه با توجه به جدیت آمریکا و صهیونیستها در حذف آن در عراق پس از داعش، اظهار داشت: حشد شعبی ظرفیت مشخص و روشنی دارد که در کنار ارتش عراق در حذف تروریسم نقش ویژه ای داشته و حتما باید در آینده عراق مشارکت داشته باشد و این موضع روشن ما در این خصوص است. البته باید در این رابطه به تحرکات خرابکارانه برخی دشمنان و فریب خوردگان برای بدنامی حشد شعبی در افکار عمومی اشاره کنم و مردم را نسبت به آن هشدار دهم.

العبادی در خصوص برآورد میزان خسارت های وارده از سوی داعش نیز این خسارت ها را در ابتدا حدود ۵۰ میلیارد دلار و در حال حاضر حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ارزیابی کرد.

نخست وزیر عراق همچنین اخبار منتشر شده در رابطه با جدایی خود از حزب الدعوه را جعلی و کذب محض دانست که با هدف اختلاف افکنی صورت گرفته است.

العبادی همچنین در خصوص جدایی سید عمار حکیم از مجلس اعلاء شیعیان عراق به یک جمله بسنده کرد و گفت: این جدایی شدنی نیست و اساسا انشقاق مقوله ای مضر و ضد وحدت نیروها است.

نخست وزیر عراق همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص سفر مقتدا صدر به عربستان سعودی اظهار داشت: من چیزی در مورد جزییات این سفر نمی دانم و در خبرها از این سفر مطلع شدم، البته در عراق دموکراسی حاکم بوده و لذا این اتفاق طبیعی است.

لازم به ذکر است؛ هیئت رسانه ای کشورمان که مدیرکل بین الملل و اخبار خارجی خبرگزاری مهر نیز در آن حضور دارد، به دعوت اتحادیه بزرگ روزنامه نگاران و خبرنگاران عراقی و با تلاش و هماهنگی معاونت اداره کل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بغداد حضور یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن