شیعیان در شرق آسیا سال هاست با آزار و تبعیض مواجهند

1

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از «شیعه نیوز»، سید فرید العطاس، استاد جامعه شناسی دانشگاه ملی سنگاپور، در یادداشتی که در اختیار روزنامه سنگاپوری استریتز تایمز قرار داده نوشته است: مسلمانان سنی و شیعه دو گروه جمعیت اصلی پیروان اسلام را شکل می دهند. اکثر جمعیت مسلمانان جهان اهل سنت هستند و شیعیان ۲۰ درصد این جمعیت را به خود اختصاص داده اند. اهل سنت همچنین اکثریت مسلمانان سنگاپور را تشکیل می دهند در حالیکه شیعیان نسبت به اهل سنت جزو اقلیت در این کشور هستند.

ضروریست که محققان، فعالان و آژانس های اعمال قانون از ارتباط بین گفتمان ضدشیعه و تروریسم آگاه باشند. درحالیکه در میان شیعیان نیز گفتمان ضدسنی وجود دارد اما هیچ مورد شناخته شده ای از شیعیان سنگاپور یا منطقه وجود ندارد که علیه اهل سنت اسلحه به دست گرفته باشند.

از آنجا که گفتمان ضدشیعه یکی از عوامل ترغیب تروریست ها برای پیوستن به گروهک هایی همچون داعش در عراق و سوریه برای مبارزه علیه شیعیان است، جامعه سنگاپور می بایست نه تنها به دلیل امنیت ملی، بلکه برای حفاظت از عزت شیعیان سنگاپوری، نقش بسیار فعالی در مقابله با گفتمان ضدشیعه ایفا کند.

احساسات ضدشیعه در سنگاپور وارداتی است

از لحاظ سنتی، اکثریت اهل سنت جهان مالایی جنوب شرق آسیا ضدشیعه نبوده اند. به طور مثال شورای مذهبی اسلامی سنگاپور (Muis) با همکاری شیعیان و اهل سنت شکل گرفته و حتی مشاور رسمی این شورا در طی شکل گیری آن در سال ۱۹۷۰ ، محمدجواد نمازی، وکیل برجسته سنگاپوری بود که یک مسلمان شیعه ایرانی الاصل است.

بسیاری از دیگر شخصیت های برجسته شیعه سنگاپور نیز به واسطه فعالیت های صنعتی و بازرگانی، نقش بسزایی در توسعه کلی جامعه مسلمانان این کشور داشته اند. شورای مذهبی اسلامی سنگاپور شیعیان را به عنوان فرقه ای معتبر و یک مکتب عقاید حقوقی در اسلام می شناسد.

با این حال مطمئنا امروزه سنگاپور نیز از گفتمان بیزاری که در سراسر جهان علیه شیعیان رواج یافته در امان نیست. گفتمان ضدشیعه به آسانی در رسانه های اجتماعی قابل رصد است. برای نمونه یک گروه عمومی در فیس بوک با عنوان «مالایی های سنگاپور تشیع را رد می کنند» با ۱۸۱۴ عضو وجود دارد که اغلب شیعیان را تقبیح و تحقیر می کند.

کامنت هایی در یوتیوب و دیگر رسانه های اجتماعی ثبت می شود که شیعیان را منحرف، شیطانی و مرتد از اسلام می نامند و حتی آنها را به تمسخر می گیرند.

در فضای آفلاین، مردم سنگاپور همچنین در معرض نشریاتی قرار دارند که بسیاری از آنها با هدف ارائه تصویر تحریف شده از تشیع از مالزی وارد این کشور می شود و موجب ایجاد رویکردهای خصومت آمیز نسبت به شیعیان می گردد. در این نشریات تشیع به عنوان مذهبی لعنت شده معرفی می شود که در حال نفوذ به اسلام در سنگاپور است و می بایست متوقف شود. بنابراین گفتمان بیزاری که امروز در سنگاپور نسبت به تشیع وجود دارد چندان متفاوت از احساساتی نیست که ابومصعب الزرقاوی پایه گذار اردنی الاصل گروهک القاعده داشت.

ترویج ادعاهای کذب نسبت به تشیع

در این شرایط، ادعاهایی درباره تشیع مطرح شده که کاملا نادرست است. مثلا گقته می شود شیعیان قرآنی برای خودشان دارند در حالیکه هرگز چنین نبوده است. یا شایعه شده که تشیع مذهبی است که بیش از ۱۴۰۰ سال پیش در عربستان توسط یک یهودی یمنی ایجاد شد تا جامعه اصلی مسلمانان را از هم جدا کند. اما این ادعا هرگز حتی در مکاتب اهل سنت نیز مورد قبول نبوده است.

گرایشاتی که در مالزی و اندونزی وجود دارد در سنگاپور بسیار اثرگذار است. شیعیان مالزی سال هاست که با آزار و تبعیض مواجهند. دیدگاه خصمانه علیه شیعیان به ویژه اغلب در طی نماز جمعه و از طریق رسانه های دولتی مطرح می شود. در اندونزی شیعیان قربانی جرایم می شوند و جان و مال خود را از دست می دهند.

علمای مسلمان اهل سنت در سنگاپور به طور قابل توجهی در قبال این تحریف ها سکوت کرده اند و به ندرت دیده شده که تلاشی از جانب آنها برای تصحیح چهره غلطی که از همکیشانشان نمایش داده می شود، صورت پذیرد.

جامعه سنگاپور می بایست علیه اقدامات ضدشیعه واکنش نشان دهد

بنابراین لازم است که شورای مذهبی اسلامی سنگاپور و دیگر گروه ها و شخصیت هایی که نگران افزایش فرقه گرایی در میان مسلمانان سنگاپور هستند، کاری انجام دهند. معضل فرقه گرایی در جامعه مسلمان سنگاپور می بایست جدی گرفته شود.

ما نیازمند یک کمپین درازمدت آموزشی هستیم تا بتوانیم شناخت بیشتری از تشیع در میان اکثریت سنی ایجاد کنیم. این کار شامل تدارک گفتگوهای بین مسلمانان نیز می شود تا شیعیان و اهل سنت را در کنار هم آورده و به آنها اجازه دهد در مورد مسائل اعتقادی و مذهبی خود مباحثه کنند.

به علاوه توجه به این نکته بسیار مهم است که به اهل سنت در سنگاپور آموزش داده شود که ضدشیعه بودن بخشی از سنت اهل سنت نیست. در واقع رویکردهای کینه توزانه علیه شیعیان در عصر حاضر و عموما از جانب برخی از گروه های افراطی همچون سلفی ها ایجاد شده است. هم شیعیان و هم اهل سنت قربانی افراط گرایی سلفی هایی بوده اند که اکنون داعش به عنوان گروه جهادی آنها در عراق و سوریه با اعمال وحشیانه خود، مسیحیان و دیگر اقلیت های مذهبی را نیز هدف قرار داده است.

بنابراین فعالان و علمای سنی در سنگاپور می بایست نقشی برجسته در مقابله با فرقه گرایی ایفا کنند. این تلاش می بایست فراتر از سخنان کلی برای ضرورت حفظ اتحاد در میان مسلمانان باشد. ایشان می بایست مستقیما گفتمان ضدشیعه را مورد خطاب قرار دهند.

ما امروزه می دانیم که فرقه گرایی یکی از محرک های تروریسم در کنار دیگر افراط گرایی هایی است که در جامعه جهانی مسلمانان دیده می شود. همچنین می دانیم مسلمانان به داعش سرباز داده اند تا علیه کافران و مسلمانان منحرف از جمله شیعیان بجنگد.

بنابراین مقامات ، علما و فعالان مذهبی ما می بایست تلاشی برجسته و جدی برای حل معضل فرقه گرایی در میان مسلمانان سنگاپور داشته باشند.

نظرات بسته شده است.