خانه / اخبار / وقایع یمن / بی‌ثباتی عقلی دیپلماتیک عربستان و تصمیمات عجولانه محمدبن سلمان

بی‌ثباتی عقلی دیپلماتیک عربستان و تصمیمات عجولانه محمدبن سلمان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از افکارنیوز،

سیدهادی افقهی درباره تغییر موضع مکرر عربستان در ارتباط با ایران اظهار کرد: عربستان در دو بحران ژئوپلتیک یکی در سطح منطقه و دیگری در امور داخلی کشورش قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در ارتباط با بحران عربستان در سطح منطقه می‌توان به شکست‌های پی درپی تروریست‌های تحت حمایت آنان در عراق و سوریه اشاره کنیم که این کشور در جنگ تحمیلی یمن هم هیچ برآوردی نداشته و روزبه روز هم تبعات مالی این جنگ‌ها برایشان بیشتر می‌شود.

کارشناس مسائل خاورمیانه خاطر نشان کرد: بخصوص در یمن که رسوایی اخلاقی و ضدانسانی؛ قتل عام‌های عجیب و غریب و از بین بردن زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه زمینی، هوایی و دریایی این کشور قابل مشاهده است، اما از سوی دیگرشاهد پیشروی انصاراله و ارتش یمن وافزایش برد موشک هایشان به عمق هزار و ۳۵۰ کیلومتری و نقاط حساس داخل خاک عربستان هستیم. این اتفاقات برای عربستان وحشت آفرین است و آن‌ها را از چشم ایران می‌بینند.

وی گفت: عربستان ادعا می‌کند ایران در حال تقویت جبهه مقاومت است و باید ایران را تحت فشار قرار دهیم.

افقهی با بیان اینکه مسائلی که درباره برقراری ارتباط عربستان با ایران مطرح می‌شود، خیلی با ثبات و جدی هم نبودند، افزود: درست است که امسال عربستانی‌ها از ایران خواستند تا حجاج را به این کشور بفرستد، اما دنبال این نبودند که روابطشان را با ما بهبود ببخشند و همین دیدار سرپایی وزیر خارجه ایران با عادل الجبیر، مسائل پروتکلی و تشریفاتی است. آقای ظریف هم گفتند چنین مسائلی عادی است و ربطی به ماهیت روابط دیپلماتیک ما ندارد.

کارشناس مسائل خاورمیانه خاطر نشان کرد: با درنظر گرفتن مسائلی که درباره واسطه گرفتن عراق برای میانجیگری بین ما و عربستان مطرح شد و یا درخصوص اتفاقاتی که در میانجیگری کویت و ترامپ برای برقراری رابطه مجدد این کشور با قطر صورت گرفت همه این‌ها نشاندهنده اینست که عربستان در گوشه رینگ قرارگرفته با هر شکست در منطقه ضربات بیشتری را تحمل می‌کند.

افقهی تاکید کرد: بحران عربستان در داخل خاک این کشور جدی‌تر است و با وجود مطرح بودن بحث پادشاهی محمدبن سلمان و بگیر و ببند‌هایی که برای این موضوع در داخل عربستان و نیز با بحران اقتصادی که دارند و همه این موارد منجر به بی ثباتی وضعیت محمد بن سلمان شده، اگر اوضاع با این وضعیت پیش برود او از همان روز اول تصدی گری دچار مشکلات جدی داخلی و منطقه‌ای خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: موضع گیری‌های عجول و نامتوازن که عربستانیها اخیرا بروز می دهند ناشی از سیاست‌های افراطی محمد بن سلمان خودشیفته و پرخاشگر است و باعث شده این کشور از یک بی ثباتی عقلی دیپلماتیک در سطح بین المللی برخوردار شود.

 

x

حتما ببینید

ائتلاف سعودی در جبهه ساحل غربی یمن، متحمل شکست خفت‌باری شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ...