خانه / داعش / حقوق بشر قربانی معیارهای دوگانه

حقوق بشر قربانی معیارهای دوگانه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از جهان نیوز به نقل ازتسنیم، حقوق بشر سلاحی است که هنگام آزادی مناطق تحت اشغال داعش حتی بر اساس معیارهای دوگانه با قدرت عمل می کند اما زمانی که موضوع به کشتار اقلیت مسلمان روهینگا به دست دولت میانمار مربوط می شود، همین سلاح کُند و زنگ زده عمل می کند.
عملکرد دوگانه کمیته بین المللی رسیدگی به اوضاع سوریه
شورای امنیت سازمان ملل امروز در حالی گزارش کمیته مستقل تحقیق بین المللی در ارتباط با سوریه را مورد بررسی قرار می دهد که آنچه بیش از همه در این خصوص جلب توجه می کند، شخصیت مشاور نظامی این کمیته در تهیه گزارشی است که انتظار می رود پیش از هرچیزی در این گزارش بر موضوع حقوق بشر متمرکز بوده و بی طرفانه عمل کند.

مارک جارلاسکو مشاور نظامی این کمیته مستقل است که مدتی کارمند بلندپایه اطلاعاتی پنتاگون بوده و مسئولیت تعیین برخی حملات نظامی در عراق و صربستان را برعهده داشت.
در جریان تلاش برای سربه نیست کردن علی المجید معروف به علی شیمیایی پسرعموی صدام، جارلاسکو مسئول پرتاب دو بمب ۵۰۰ تنی به منزلی بود که گفته می شود المجید در آن حضور داشت اما در آن حمله فقط تعدادی غیرنظامی جان باختند و همین شکست موجب شد او دو هفته پس از حمله مزبور استعفا دهد.

در پی سرو صدایی که در سپتامبر ۲۰۱۴ در خصوص اقدام جارلاسکو به جمع آوی برخی یادگاری های مربوط به دوران نازی ها در آلمان به پا شد و انتقاد زیادی از او را به دنبال داشت، سازمان هیومن رایتس به بررسی فعالیت او پرداخته و اعلام کرد همین انتقادها موجب شد وی در نهایت از این سازمان استعفا دهد. در حالی که از هرگونه توضیح در این خصوص خودداری کرد یکی از دوستان نزدیکش در این باره گفت که جارلاسکو درواقع از کارش اخراج شد.

نکته قابل توجه اینکه در مورد حمله هواپیماهای ائتلاف بین المللی به مسجد عمربن الخطاب در گزارش جارلاسکو تلاش شد این حمله توجیه شود بدون اینکه اظهارات مسئولان دولت سوریه و یا وزارت دفاع روسیه و نیز هرطرف دیگری در خصوص این ادعا لحاظ شود.

توجیه حملات آمریکا علیه غیرنظامیان و مجرم دانستن سوریه و متحدانش
نتیجه ای که این گزارش به آن رسیده است، اینکه آمریکا باید در مورد حملات هوایی محتاطانه عمل کند تا از قربانی شدن غیرنظامیان جلوگیری شود اما نتیجه آن در مورد  حملات ادعایی دولت سوریه و متحدانش این است که تمام این حملات جنایت جنگی است.

این کمیته مواردی را در مورد سوریه ذکر کرده است که هیچ کس از آن اطلاعی ندارد و با وجود نبود دلایل کافی در گزارش های خود تاکید دارد این دولت سوریه بود که خان شیخون را با گاز ساردین هدف حمله قرار داد؛ نتیجه ای که برگرفته از مواضع دولت آمریکا و متحدانش است.

از سوی دیگر در مورد حملات هوایی آمریکا به الرقه که موجب جان باختن دهها غیرنظامی شد، این کمیته هیچ دلیل و مدرکی ارائه نکرد تا جایی که باید پرسید چگونه  همین کمیته که در یک گزارش کامل و جداگانه توانست جنایت داعش علیه ایزدی ها در عراق را مستند کند، از مستند کردن تنها یکی از جنایت های ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا ناتوان ماند؟

همچنین این کمیته در یکی از گزارش های خود به حمله هوایی در محله المنصوره اشاره دارد که پناهگاه آورگان بود و در جریان آن دست کم ۲۰۰ نفر جان باختند، بدون اینکه این حمله را جنایت جنگی اعلام کند.

همین کمیته در گزارشی دیگر از خدمت سربازی در سوریه تحت عنوان سربازگیری اجباری یاد می کند حال آنکه بر اساس قانون اساسی سوریه هیچ موردی وجود ندارد که به موجب آن وظیفه سربازی ممنوع باشد در نتیجه سربازی در سوریه را به هیچ وجه نمی توان جرم یا نقض قانون برشمرد.

همچنین این کمیته در یک گزارش خود به اسارت ۱۵ کودک در پی انفجار الراشدین اشاره کرده است حال آنکه تمام گزارش های مربوط به این موضوع به اسارت دست کم ۱۲۰ نفر از جمله تعداد زیادی کودک اشاره دارند اما این کمیته بر سرنوشت این کودکان و جنایتی که در حق آنان شده است سرپوش گذاشته و در مورد آن هیچ توضیحی نداده است.

x

حتما ببینید

جریان صدر با حیدرالعبادی هم ائتلاف کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از «شیعه نیوز»، ‘حیدرالعبادی’ نخست ...