خانه / داعش / رایزنی ترامپ و نجیب در کاخ سفید/ روهینگیا، تجارت و همکاری نظامی محور گفت وگوها

رایزنی ترامپ و نجیب در کاخ سفید/ روهینگیا، تجارت و همکاری نظامی محور گفت وگوها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایرنا، از محور گفت وگوهای انجام شده که روز پنجشنبه در رسانه های مالزی منعکس شد، می توان دریافت این سفر بیش از آنکه سیاسی و هدف آن رسیدگی به چالش های امنیتی باشد، به همکاری های نظامی، خرید تجهیزات نظامی، خرید هواپیما و سرمایه گذاری مالزی در آمریکا اختصاص یافت.
سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری مالزی در آمریکا، توافق برای خرید دستکم ۲۵ فروند انواع مختلف هواپیمای بوئینگ و سایر هواپیماها، وعده کمک های مالی مالزی بر اساس میل و خواسته آمریکا به برخی مناطق و فراهم کردن بستر برگزاری رزمایش های نظامی بیشتر در منطقه جنوب شرق آسیا از جمله دستاوردهای این سفر بود.
در کنار این قبیل توافقات، همچون بسیاری از سفرهای سیاسی معمول، ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی و ‘دونالد ترامپ’ گفت وگوهایی پیرامون برخی چالش های منطقه ای و جهانی نیز داشتند که پایان دادن به کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار، مقابله با تهدیدات داعش و مقابله با کره شمالی از مهمترین محورهای گفت وگوها بود.

**پایان دادن به سرکوب مسلمانان میانمار
در این سفر، مالزی و آمریکا توافق کردند که دولت میانمار را تحت فشار قرار دهند تا به خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا پایان دهد.
این دو رهبر در بیانیه مشترکی که پس از دیدار دو جانبه صادر شد بر ضرورت پایان یافتن بحران انسانی در میانمار تاکید کردند و از دولت میانمار خواستند به خشونت ها علیه مردم بیگناه پایان دهد و نسبت به رسیدن فوری کمک های بشردوستانه به قربانیان اطمینان حاصل شود.
بر اساس این بیانیه مشترک، دو طرف خواستار گفت وگو در مورد ضرورت واکنش قوی جامعه بین الملل برای صدها هزار قربانی و آواره میانماری و کسانی که به بنگلاش گریخته اند، شدند.

**مقابله با تهدیدات داعش
مالزی و آمریکا قصد تقویت همکاری خود جهت مقابله با تهدیدات رو به افزایش گروه تروریستی داعش در منطقه جنوب شرق آسیا را دارند.
این تمایل از جمله محورهایی بود که در بیانیه مشترک دو طرف بیان شد و بین ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی و ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.
دو طرف اهمیت ارتقاء انعطاف پذیری جامعه و احترام مقابل بین مذاهب و نژادها را نیز مورد تایید قرار دادند.
در این بیانیه مشترک آمده است: به عنوان متحد در جنگ علیه داعش و یک عضو ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا، دو طرف این نکته را یادآور شدند که مالزی یک میلیون دلار کمک های بشردوستانه به نواحی آزاد شده از داعش ارائه دهد.

** توسعه همکاری های منطقه ای
در خصوص وعده تقویت پیمان های دفاعی دوجانبه، دو طرف اهمیت توسعه همکاری در حوزه های دریایی از جمله امنیت دریایی، مقابله با تروریسم، افزایش آگاهی مسائل دریایی از طریق توسعه ظرفیت ها همچون تبادل اطلاعات، ارتباطات و نظارت، و همچنین تبادل اطلاعات بین نیروهای امنیتی و دفاعی را مورد تاکید قرار دادند.
بر اساس این گزارش، ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا همچنین از تمایل مالزی برای خرید ۶۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی دیگر از آمریکا استقبال کرد.
در این بیانیه همچنین دو طرف متعهد شدند پیگیر فرصت های بیشتر برای رزمایش های و آموزش های مشترک باشند.

** بحران شبه جزیره کره
رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر مالزی همچنین در گفت وگوهای خود در خصوص فعالیت های هسته ای کره شمالی و آزمایش موشک های قاره پیما اظهار نگرانی کردند.
دو طرف با تاکید بر خلع سلاح هسته ای کره شمالی، اعلام کردند که این قبیل اقدامات کره شمالی به تنش ها در منطقه دامن می زند.
نجیب و ترامپ همچنین از همه گروه ها و طرف ها خواستند به طور جدی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی را اجرا کنند.
ترامپ همچنین از تعهد نجیب برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی از جمله بازنگری روابط دیپلماتیک و روابط تجاری با پیونگ یانگ استقبال کرد.
آساق**۲۴۱**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

x

حتما ببینید

افزایش شانش نخست وزیری العبادی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از «شیعه نیوز»، روزنامه «العربی ...