خانه / اخبار / وقایع یمن / تیلرسون: سفارت آمریکا تا دو سال دیگر به قدس منتقل نمی‌شود

تیلرسون: سفارت آمریکا تا دو سال دیگر به قدس منتقل نمی‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در وزارت خارجه فرانسه در پاریس روز جمعه گفت: با توجه به روابط میان عربستان و قطر، حضور عربستان در جنگ یمن و اوضاع در لبنان ما باید دولت عربستان را برای انجام اقدامات حساب شده و با درایت بیشتر در این مسائل ترغیب کنیم. من فکر می‌کنم باید به طور کامل پیامدها را مدنظر قرار داد. با رشد نگرانی در خصوص سیاست‌ عربستان در این کشورها ریاض باید در سیاست‌های منطقه‌ای‌اش دقت نظر داشته باشد.

تیلرسون همچنین این مساله را روشن کرد که پایان محاصره یمن باید شامل کشتی‌های تجاری و نه فقط کمک‌های بشردوستانه باشد.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد از مواد غذایی از طریق کشتی‌های تجاری به یمن می‌رسند.

تیلرسون همچنین ادامه داد:‌ بر این باورم که اوضاع در لبنان به سمت مثبتی پیش رفته است.

قدس

وزیر امور خارجه آمریکا درباره گشایش سفارت آمریکا در قدس که به صورت رسمی از سوی دولت ترامپ به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام شد، گفت که این مساله سال‌ها به طول می‌انجامد. بسیاری از کشورها از تصمیم دولت ترامپ درباره قدس انتقاد کرده و آن را نقض کننده قطعنامه‌های سازمان ملل دانستند.

تیلرسون تاکید کرد، هر تصمیم نهایی درباره قدس بر مذاکرات بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تکیه خواهد داشت.

وی افزود: درباره بقیه قدس رئیس‌جمهوری اشاره‌ای به وضعیت نهایی شهر نکرد و کاملا صریح بود که وضعیت نهایی از جمله مرزها در مذاکرات بین اسرائیل و فلسطین مشخص خواهد شد و به هر دو طرف واگذار می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت:‌ این مساله زمان بر است. مالکیت زمین و اجازه ساخت و ساز زمان بر است و چیزی نیست که در سال جاری میلادی رخ دهد و حتی شاید سال آتی میلادی نمی‌شود. اما رئیس‌جمهوری می‌خواهد تدابیر در این باره ملموس و با رویکردی ثابت باشد.

در این راستا زئیو، الکین، وزیر امورز قدس در دولت اسرائیل گفت، به رسمیت شناختن قدس از سوی ترامپ به عنوان پایتخت اسرائیل این مساله را القا می‌کند که نهایتا زمینه برای تسلط فلسطینی بر بخشی از شهر فراهم می‌شود.

وی افزود: واشنگتن موضعی در قبال وضعیت نهایی نگرفته که شامل مرزهای حاکمیت اسرائیل بر قدس می‌شود و این مساله در مذاکرات دو طرف مشخص خواهد شد.

انتهای پیام

درباره

حتما ببینید

درخواست برای تحقیق درباره قتل یمنی‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از افکارنیوز، سازمان بین المللی …