خانه / شهید / محسن حججی / با کنترل هوای نفس منتظر واقعی حضرت ولی عصر(عج) باشیم/ شهید حججی نمونه کامل منتظر موعود

با کنترل هوای نفس منتظر واقعی حضرت ولی عصر(عج) باشیم/ شهید حججی نمونه کامل منتظر موعود

حجت الاسلام و المسلمین عطا الله میرزاده کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره نفس انسان و آمادگی برای ظهور حضرت ولی عصر (عج) گفت: خدا در قرآن به پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: افراد شیفته معبود هستند ‌و او را می‌پرستند، به حرفش گوش می‌دهند و تابع خواسته او هستند.

وی در همین راستا افزود: “اشهد ان لا اله الا الله” نشانه اعتقاد فرد موحد است اما فاصله اعتقاد و عمل در جایی روشن می‌شود که بعضی وقت‌ها خواسته نفس با خواسته خدا، امام عصر(عج) و قرآن در تضاد است. دلم در جایی می‌خواهد دروغ بگویم، منافعم اقتضا می‌کند که حق و ناحق کنم که با این کار تسکینی به نفسم وارد ‌شود. شاید  به این شکل تا حدی خواسته نفسم برآورده ‌شود اما بین من و حضرت مهدی(عج) فاصله افتاده است.

حضرت ولی عصر(عج)
کارشناس علوم قرآنی گرایش و تبعیت افراد از هوای نفس را این گونه اظهار کرد: گاهی آگاهی در اعمال از سوی افراد وجود دارد یعنی اگر فرد از کسی غیبت کند یا نسبت به کسی که از او بالاتر است حسادت کند یا بدگویی کند و  یقین داشته باشد که این اعمال نادرست و حرام است در واقع علاوه بر تبعیت از هوای نفس در تضاد با خواسته خدا و حضرت ولی عصر (عج) عمل کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین میرزاده درباره چرایی تبعیت افراد از هوای نفس و تبعات کنترل نکردن امیال توضیح داد: متاسفانه چون افراد در خداجویی و تلاش برای حفظ آن کوتاهی کرده، ایمان و باور خود را تقویت نکردند گاهی اوقات جانب نفس را گرفته و رضای نفس را بر رضای خدا ترجیح می دهند. غضب خدا و ناراحتی امام عصر(عج) را به جان می خرند اما از نفس خود کوتاه نمی آیند و تابع آن می شوند در نتیجه خواسته امام زمان(عج) که همان خواسته خداست را ندید گرفته و در نتیجه در مسئله انتظار نمره قبولی نمی گیرند.

وی تمایلات نفسانی در عصر حاضر را در مظلوم بودن امام عصر(عج) موثر دانسته و در عین حال به وجود انسان هایی که در چنین فضایی به تربیت سرشت خود پرداخته و منتظر واقعی هستند اشاره و عنوان کرد: از بسیاری افراد در همین فضای فعلی می توانیم به صورت کلی و مصداقی یاد کنیم. افرادی که با وجود مجموعه ای از تمایلات دنیوی  وظایفی که خدا محول کرده و لذایذ و حس معنوی که در تبعیت و اطاعت از خدا و امام زمان هست را ترجیح دادند.  به عبارتی لذت پیروی از خدا و رضای امام زمان(عج) را بر تمایلات فردی ترجیح دادند که شهدای ما مصداق چنین افرادی بودند.

این کارشناس علوم قرآنی در ادامه تصریح کرد: شهدای مدافع حرم از چیزهایی که افراد در دنیا برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند گذشتند، چشم خود را بر چیزهایی که افراد برای رسیدن به آن حق و ناحق می کنند بستند و لذت‌های معنوی را ترجیح داده و راه شهادت را انتخاب کردند که نمونه این افراد شهید حججی است.

شهید حججی
حجت الاسلام والمسلمین میرزاده خاطرنشان کرد: خدا می فرماید: “لایکلف الله نفسا الّا وسعها”. “من از بنده‌های خود بیش از توانشان نخواسته‌ام”. ممکن است افراد بهانه گیری کنند و بگویند خدایا عملی که توصیه کرده ای شدنی نیست اما خداوند  می فرماید من ناشدنی‌ها را از شما نخواستم. خداوند ما را به اعمالی که ممکن و شدنی است توصیه کرده و از ما عمل می خواهد تا در نتیجه اعمال درست بتوانیم منتظر واقعی حضرت مهدی(عج) باشیم. راهی که افرادی همسن و هم وطن ما در همین جامعه با زندگی درست و شهادت خود ثابت کردند.

درباره

حتما ببینید

«مونوپَد»؛ هدیه جالب دانشجویان دانشگاه آزاد کرج به مازنی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، …