تخریب شمار زیادی از مساجد و اماکن تاریخی یمن بر اثر حملات عربستان سعودی

8

تخریب شمار زیادی از مساجد و اماکن تاریخی یمن بر اثر حملات عربستان سعودیبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، بر اساس اعلام وزارت حقوق بشر یمن، بیش از ۶۰۰ مسجد و نزدیک به ۴۰۰ مکان تاریخی این کشور بر اثر حملات سعودی ها آسیب دیده اند.

خبرنگار این شبکه در گزارشی از بخش قدیمی شهر صنعا، پایتخت یمن گفت: تهاجم عربستان به یمن وارد چهارمین سال خود شده است و هیچ نشانه امیدوارکننده‌ای برای پایان حملات هوایی وحشیانه ای که جان هزاران یمنی را گرفته است، دیده نمی شود. ریاض به شکلی برنامه‌ریزی شده مکان های تاریخی، مساجد و مدارس یمن را بمباران کرده است.

حمید رفیق، معاون وزیر حقوق بشر یمن با اعلام تازه ترین آمار حملات عربستان به یمن در سه سال گذشته گفت: «عربستان سعودی حتی مکان های تاریخی و مذهبی را از حملات خود مستثنی نکرده است. در این حملات نزدیک به ۴۰۰ مکان تاریخی و بیش از ۶۰۰ مسجد دچار آسیب کلی یا جزئی شده اند. ریاض در این حملات از سلاح هایی که بر اساس قوانین بین المللی ممنوعه هستند، استفاده کرده است.»

خبرنگار این شبکه افزود: یمنی‌ها با بی‌اعتنایی به حملات خونین عربستان، در سومین سالگرد این حملات شورای محلی یمن را بازگشایی کردند. بخشی از ساختمان این شورا در بخش قدیمی شهر صنعا که یکی از مکان های ثبت شده به عنوان میراث جهانی یونسکو است، در حملات عربستان آسیب دیده بود.

حنا الوجیه، فعال حقوق بشر در این خصوص گفت: «بمباران مکان های تاریخی و باستانی جنایت جنگی به حساب می آید و بر خلاف همه قوانین بین المللی است. اقدام عربستان به بمباران بخش قدیمی شهر صنعا که سه هزار سال پیشینه تاریخی دارد، نشان می دهد سعودی ها اهداف پنهانی را در حملات خود به یمن دنبال می کنند. این هدف شامل کشتن یمنی ها بدون هیچگونه ملاحظه و از بین بردن تاریخ کهن آنهاست.»

جنگنده های عربستان چند بار بخش قدیمی شهر صنعا را بمباران کرده اند که این حملات باعث تلفات انسانی و خسارت های سنگین مادی شده است. از آغاز تهاجم عربستان به یمن بیش از ۱۴ هزار و ۳۰۰ غیرنظامی یمنی کشته شده اند که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

نظرات بسته شده است.