مهم‌ترین ویژگی روحانیت بر اساس سیره پیامبر(ص)

10

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا حجت‌الاسلام آقابابا، استاد حوزه و دانشگاه ضمن حضور در خبرگزاری تسنیم با تأکید بر الگوگیری جامعه روحانیت از سیره رسول گرامی اسلام(ص) گفت: شخصیت روحانی پیامبر(ص) موجب شد جامعه جاهلیت آن دوران به سمت ارزش‌های الهی حرکت کند؛ بنابراین روحانی یعنی کسی که جامعه را به سمت ارزش‌های الهی و به سوی پیشرفت‌های علمی و اجتماعی سوق دهد. جامعه روحانیت نیز باید اینگونه عمل کند؛‌ یعنی به حدی در معنویات رشد کند که حرکت مثبت و سازنده در جامعه ایجاد شود. 

وی افزود: در روایات علم را از یک منظر به علم‌الابدان و علم‌الادیان تقسیم‌بندی کرده‌اند. به کسانی که در این دو علم تخصص یافته‌اند، پزشک یا طبیب گفته می‌شود منتها یکی طبیب جسم و دیگری طبیب روح است و  اهمیت روح نیز بیش از جسم است؛ زیرا به اثبات رسیده عمده بیماری‌های جسمانی ناشی از اختلالات روحی و روانی است. بنابراین کسی که می‌خواهد بر روح دیگران تأثیر گذارد، ابتدا باید روح خود را تزکیه داده باشد و در غیر این صورت چه بسا نتیجه معکوس بدهد همچنان که اکنون شاهدیم برخی روحانیون توانایی تأثیرگذاری بر دیگران را ندارند و از دیگر سو با ابراز تأسف شاهدیم گاهاً روی به اشرافیت و تجلات هم می‌آورند. 

حجت‌الاسلام آقابابا امام خمینی(ره) را نمونه بارز یک روحانی معرفی کرد و افزود: ویژگی روحانیت حضرت امام(ره) باعث شد به توفیق الهی بر قلب مردم اثر بگذارد و آن‌ها را از ظلمات به سوی نور حرکت دهد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ویژگی روحانیت مخصوص به طلاب نیست بلکه هر کسی که دارای ویژگی‌های معرفتی و اخلاقی باشد و روح خود را تزکیه دهد، به همان میزان از روحانیت برخوردار است، شهید حججی را نمونه بارز این افراد برشمارد و افزود: باید شهید حججی را یک روحانی کامل دانست؛ زیرا در عمل شاهد بودیم ریخته شدن خون ایشان حرکتی معنوی در جامعه ایجاد کرد و تحولی عظیم به وجود آورد؛ لذا رهبر معظم انقلاب فرمود شهید حججی حجتی از جانب خدا برای مردم شد. 

مشروح گفت‌وگو در ایام منتهی به عید مبعث منتشر خواهد شد

انتهای‌پیام/ 

نظرات بسته شده است.