رمز جلوه‌گری امثال شهیدان حججی و بلباسی اخلاص و صداقت‌ است

9

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در دیدار با خانواده شهید بلباسی در شهرستان قائم شهر گفت: «کسانی که در دوره ائمه حضور داشتند به کسانی که در دوره غیبت بودند حسرت می‌خوردند. اهل بیت نیز در خصوص دوره غیبت فرمایشاتی دارند که ارزش مجاهدت در دوره‌ی کنونی را مشخص می‌کند. در دوره غیبت اگر کسی در مسیر مستقیم قرار داشته باشد و اگر پایه‌های ایمانی برابری با افراد دوره حضور ائمه داشته باشند ارزش افراد دوره غیبت بیشتر است.»
وی هچنین افزود: «در خصوص دوران جهاد اصغر و جهاد اکبر نیز این منطق حاکم است. اگر کسی در مسیر حق در دوران جهاد اصغر فعالیت داشته باشد و در دوره جهاد اکبر هم فعال باشد اگر پایه‌های ایمانی برابر داشته باشند به دلیل سختی‌ها و پیچیدگی‌های دوران جهاد اکبر افضل است.»
دکتر زاکانی ادامه داد: «ما اکنون هم در دوره غیبت به سر می‌بریم و هم در دوران جهاد اکبر و کبیر و با این منطق است که بنده در سال ۸۸ در مقایسه شهدای دفاع مقدس و شهدای فتنه گفتم شهدای فتنه در صورت داشتن پایه‌های ایمانی برابر با شهدای دفاع مقدس، از آنان افضل‌تر هستند. بعد‌ها که رهبر انقلاب نیز فرمودند: شهدای فتنه افضل شهدا هستند نشان دادن این منطق صحیح است. این منطق ناظر به شهدای مدافع حرم نیز وجود دارد رهبر انقلاب نیز فرمودند: این شهدا هم رنج غربت را می‌کشند و هم در دوره جهاد اکبر سختی‌هایی وجود دارد که هر کسی رفتار این شهدا را درک نمی‌کند و این‌ها جایگاه این شهید را افزایش می‌دهد.»
ایشان در خصوص شهدای خانطومار فرمودند: «شهدای خانطومان علاوه بر موارد فوق از مظلومیت خاصی نیز برخوردار هستند چرا که با ایستادگی مردانه در مقابل آن هجمه سنگین به شهادت رسیدند و پیکر پاکشان نیز متاسفانه باز نگشت.»
وی افزود: «نقل تاریخ است در جنگ احد بعد از پیروزیه اولیه، وقتی همه در حال جمع کردن غنائم بودند به شداد بن هارون گفتند تو هم جمع کن، اما شداد گفت: من آمده‌ام که خون گلویم را فدای پیامبر (ص) کنم و به چیزی کمتر از این قانع نیستم. در انتهای جنگ وقتی برای دفع شهدا آمدند شداد به صورت بر زمین افتاده بود وقتی او را بر گرداندند پیامبر فرمود: او راست گفت. به نظرم مهمترین چیز هم این است که ما راست بگوییم چرا که همه چیز نابود می‌شود و همین صداقت‌ها می‌ماند. امثال شهید حججی و شهید بلباسی رمز جلوه گریشان در چشم مردم اخلاص، صداقت‌ها و رابطه‌شان با خداست که گوشه‌ای از آن در وصیت نامه شهید بلباسی مشخص است.»
دکتر زاکانی در انتها اشاره کرد: «امثال ما باید درک نشست بر سر این سفره را پیدا کنیم. زنده نگاه داشتن یاد شهدا با گریه و برگزاری یادواره حداقل‌ترین کار است بالاتر از این شهدا نقطه‌ی ثبتی است که می‌توان با نگاه به آن حق را از نا حق و مرد را از نامرد را تشخیص داد و باز هم بالاتر از آن شهید الگو و قابل تکیه دادن است و باز هم بالاتر از آن شهید زنده است و بلکه ما مرده‌ایم و همه‌ی ما محتاج این شهدا هستیم و شهدا هستند که باید دست ما را بگیرند.»

نظرات بسته شده است.