سیاست دوگانه غرب در قبال جان غیرنظامیان در خاورمیانه

5

سیاست دوگانه غرب در بمباران غیرنظامیان خاورمیانهبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ راشاتودی در گزارشی نوشت: حمله هوایی به سوریه نشان دهنده ریاکاری غرب است که علی‌رغم مدارک مستند عربستان سعودی را در بمباران یمن تقویت و بر اساس ادعاهای اثبات نشده سوریه را تنبیه می‌کند.

«نیل کلارک»، نویسنده و خبرنگار انگلیسی، در مصاحبه با راشاتودی گفت ریاض در چهارمین سال لشکرکشی به یمن مکررا از سوی گروه‌های حقوق بشر به کشتار غیرنظامیان متهم شده است. با این وجود هنوز گزارش مستقل و تایید شده‌ای در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در دوما وجود ندارد.

غرب از یک سو برای رهبران سعودی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در بمباران‌های یمن دست داشته و منجر به فاجعه‌ای انسانی شده اند فرش قرمز پهن کرده است و از آن‌ها حمایت می‌کند. از سوی دیگر معیارهای اخلاقی را مطرح کرده و ادعا می‌کند کودکان در حمله شیمیایی ادعایی سوریه کشته شدند. آیا می‌دانید چند کودک در بمباران‌های یمن کشته شدند؟

کلارک در ادامه گفت غرب با ادامه فروش اسلحه به عربستان، این کشور را تغذیه و از آن در کشتار مردم یمن حمایت می‌کند.

طبق گزارش سازمان ملل، بین مارس ۲۰۱۵ (شروع تجاوز نظامی عربستان به یمن) تا فوریه ۲۰۱۸ تقریبا ۶ هزار شهروند یمنی کشته و بیش از ۹ هزار نفر زخمی شدند. سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود در ماه مارس اعلام کرد حداقل ۳۶ حمله هوایی ائتلافی صورت گرفته که به نظر می‌رسد در تناقض با قوانین بین‌المللی انسان دوستانه است و بسیاری از آن‌ها جز جنایات جنگی محسوب می شوند. در این حملات ۵۱۳ غیرنظامی از جمله ۱۵۷ کودک کشته شدند.

کلارک افزود: «بنابراین ما از یک سو با مدارک و شواهد با مرگ کودکان زیادی در یمن مواجه هستیم. از سوی دیگر همین قدرت‌های حامی بمباران یمن عامل بمباران در سوریه در واکنش به ادعای اثبات نشده حمله به کودکان سوری با استفاه از سلاح شیمیایی هستند.»

ماه گذشته «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه، میزبان محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی بودند. در نتیجه این دیدار «می» یک معامله بزرگ فروش تسلیحات نظامی، شامل ۴۸ فروند جت تایفون را با ریاض امضا کرد. در دیدار بن سلمان با ترامپ و مکرون نیز هر کدام از آن ها به ترتیب قراردادهایی به ارزش ۱۲.۵ و ۳۵۰ میلیارد دلاری برای فروش اسلحه به عربستان امضا کردند.

نظرات بسته شده است.