عنایتی: انتقال سفارت آمریکا به قدس نکبت دیگر است

23

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، علیرضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در گفت‌وگو با روزنامه الانباء در پاسخ به سوالی در رابطه با خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایران گفت: اولا که برجام یک توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست بلکه یک توافق بین‌المللی چند جانبه است که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تصویب شد و از تایید و حمایت گسترده‌ای برخوردار شد، بنابراین خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به چالش کشیدن جامعه بین‌المللی در یک گام تک جانبه است که با حمایت بین‌المللی رو به رو نشد.

وی در پاسخ به این سوال که ایران پس از خروج رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای چه گام‌هایی اتخاذ خواهد کرد گفت: موضع ایران بسیار واضح است، به خصوص بعد از سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بسیار روشن شد، او از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواست تا در یک سفر دیپلماسی با پنج کشور عضو دائم شورای امنیت در رابطه با تحولات خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران گفت و گوی مستقیمی را آغاز کند، این سفر از چین به روسیه تا بروکسل آغاز شد تا با همتایان اروپایی خود دیدار کند و هدف از این سفر به دست آوردن اطمینان و تضمین از سوی کشورهای مربوطه است سپس تصمیم مناسب اتخاذ خواهد شد.

سفیر کشورمان در کویت در پاسخ به این سوال که واکنش‌های اولیه به سفر محمد جواد ظریف را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: در حقیقت هنوز سفر به پایان نرسیده است اما شرایط در چین و روسیه بسیار اطمینان بخش است و آنها بر پایبندی‌شان به توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با توافق هسته‌ای گفت: در ابتدا بگویم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها طرف فنی و متخصص در رابطه با این موضوع است و گزارش اخیر آن که به روشنی اعلام کرد فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان در چارچوب توافق هسته‌ای است نشان داد که ایران به تعهدات بین‌المللی خود پایبند است و لازم است بدانید که این اولین گزارش با چنین مضمونی نیست.

عنایتی افزود: تاکید می‌کنم که تا زمان حفظ منافع ایران ما به توافق هسته‌ای پایبند خواهیم ماند.

عنایتی در پاسخ به این سوال که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران دوست دارید چه پیامی به کشورهای حاشیه خلیج فارس برسانید گفت: برنامه  هسته‌ای ایران در راستای اهداف مسالمت آمیز به وجود آمد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در این زمینه متخصص است بارها بر این مساله تاکید کرده است و ایران نیز با امضای توافق هسته‌ای به همسایگان خود اطمینان داد. ما بارها تاکید کردیم که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

وی در پاسخ به این سوال که اگر برنامه هسته‌ای ایران مسالمت آمیز است نگرانی‌های به وجود آمده در رابطه با آن را چگونه تحلیل می‌کنید گفت: در حقیقت قبل از امضای توافق هسته‌ای نگرانی‌هایی در رابطه با تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای وجود داشت اما پس از امضای توافق ایران حسن نیت خود را برای جامعه بین‌المللی و کشورهای همسایه ثابت کرد و بر مسالمت آمیز بودن برنامه خود تاکید کرد، بنابراین این نگرانی‌ها غیر موجه است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تحقیق و بازرسی نگرانی‌های فنی آن را از بین برد و با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نگرانی‌های سیاسی نیز از بین رفت، بنابراین جای نگرانی نیست و این نگرانی ها ساخته برخی طرف‌ها  برای ایجاد درگیری در میان کشورهای منطقه است. ایران تلاش می‌کند تا با همسایگان خود همکاری اقتصادی، امنیتی و سیاسی داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در پاسخ به این سوال که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال می‌کند، چگونه با این موضوع مقابله می‌کنید  گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران موضوع جدیدی نیست و از زمان بر پایی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ آمریکایی‌ها حصار و تحریم را بر ما تحمیل کردند و از آن زمان فشارهای آنها روز به روز بیشتر می شد اما ایران با تکیه بر قدرت و ملت خود در برابر حصار و تحریم ایستاد و علی رغم تاثیرات منفی و زیان‌های آشکار اقتصادی تسلیم نشد، بنابراین چنین فشارهایی از اراده ملت ایران نمی‌کاهد.

وی در پاسخ به این سوال که از اتهامات علیه ایران دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه است، نظر شما در این باره چیست، گفت: در حقیقت ایران همانند کشورهای دیگر به  قوانین و معاهدات بین‌المللی از جمله احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها پایبند است.

عنایتی افزود: به نظر من باید از این عبارت‌ها و جملات عبور کرد و به راه‌های تقویت همکاری مشترک در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی که به سود منطقه است تمرکز کنیم، زیرا ما امروز نیازمند واژه‌ها و ابزارهایی هستیم که کشورهای منطقه را به هم نزدیک کند نه این که میان آنان شکاف ایجاد کند.

سفیر ایران در کویت در پاسخ به این سوال که آیا حضور ایران در سوریه بحران را شدیدتر کرد، گفت: ایران از همان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ موضع آشکار خود را اعلام و با راه حل نظامی مخالفت کرد و بر ضرورت ایجاد راه حل سیاسی به دست سوری‌ها تاکید کرد، دولت سوریه دولت قانونی است و ایران بر اساس قوانین و معاهدات بین‌المللی از دولت قانونی سوریه حمایت می‌کند.

وی افزود: ایران جزئی از راه حل در سوریه است و مشارکت فعالی در مذاکرات آستانه دارد و حضور ایران در سوریه در چارچوب ایجاد راه حل سیاسی و مقابله با انتشار تروریسم در منطقه است اما متاسفانه برخی‌ها خطر تروریسم و مبارزه ایران باآن در عراق و سوریه را  فراموش کرده‌اند و بر آنچه که خطر ایرانی می‌نامند تمرکز کرده‌اند.

عنایتی ادامه داد: سوریه از خطرناک‌ترین مراحل بحران عبور کرده است و به یک راه حل سیاسی نزدیک شده است.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این سوال که مهمترین تلاش‌های ایران در مبارزه با تروریسم چیست، گفت: ایران جزو ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش نیست و هیچگونه همکاری میان ما و این ائتلاف وجود ندارد، ما بر اساس اصول و عقاید خود با تروریسم می‌جنگیم و بر این باوریم که خطر تروریسم همه را تهدید می‌کند و هیچکس از آن در امان نیست، بنابراین ایران با قدرت با تروریسم مبارزه می‌کند و الحمدالله می‌بینیم که امروز تروریست‌ها در عراق و سوریه به طور میدانی شکست خورده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که نظر شما در رابطه با اوضاع عراق چیست، آیا شما در جنگ با تروریسم در عراق و سوریه مشارکت نظامی داشته‌اید گفت: ایران از عراق جدید و روند سیاسی آن حمایت می‌کند و تلاش می‌کنیم که در آن امنیت، ثبات و آرامش به وجود آید و این کشور به قدرت بازگردد.

عنایتی افزود: روابط اقتصادی بسیار خوبی با عراق داریم که حجم آن به ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد.

وی ادامه داد: در مبارزه با تروریست‌ها در عراق و سوریه مشارکت نظامی نداشتیم اما مستشارانی داریم که از نیروهای آموزشی دو کشور حمایت می‌کنند.

سفیر کشورمان در کویت در پاسخ به این سوال که دخالت شما در عراق و سوریه در راستای نجات دولت بود یا مذهب، گفت: در حقیقت ایران از بعد مذهبی به دور است و کشور عراق با تمام تشکلاتش همان عراق است، روابط ما با برادران کرد اهل سنت به اندازه روابطمان با برادران شیعه در عراق است، در سوریه نیز چنین است با وجود این که مذهب شیعیان سوریه جعفری نیست.

وی افزود: اگر ایران بر اساس مذهب فعالیت می‌کرد این مساله را بر ملت خود پیاده می‌کرد، اما باید بدانید که ما بیش از ۱۰ میلیون شهروند سنی، ۳۰ نماینده سنی در مجلس و بیش از ۱۰ هزار مسجد سنی در مناطق اهل سنت وجود  دارد و فقه اهل سنت وظیفه تنظیم امور آنها را بر  عهده دارد، همچنین کاندیداتوری در انتخابات نیز به اساس مذهب و یا فرقه نیست بلکه بر اساس استان‌ها است و اساس شهروندی است و همه در مقابل قانون برابرند. بنابراین ایران بر اساس مذهب فعالیت نمی‌کند و به آن نیاز ندارد بلکه به دنبال همکاری اقتصادی و مشارکت سازنده با تمام کشورهای جهان است.

این دیپلمات کشورمان در رابطه با اوضاع یمن و متهم شدن ایران به حمایت مالی و موشکی از انصارالله گفت: یمن از بحرانی رنج می‌برد که در طول تاریخ همانند آن وجود نداشت، وضع انسانی در یمن قلب آدم‌را به درد می‌اورد، این بحران نیز نیازمند گفت و گوی یمنی – یمنی است و ایران بر ضرورت ایجاد راه حل سیاسی از طریق تشویق تمام طرف‌ها برای گفت‌وگو تاکید می‌کند. ایران از گفت‌وگوی یمن که کشور کویت به مدت ۱۰۰ روز آنرا بر عهده داشت حمایت کرد زیرا راه حل در گفت و گو است نه در جنگ.

وی افزود: در طول سه سال گذشته ایران هیچگونه حضور در یمن نداشت و این بحران به ما مربوط نمی‌شود و سخن گفتن در رابطه با حمایت موشکی ایران از حوثی‌ها کلامی باطل است و چرا نمی‌گویند که موشک‌های طرف دیگر جنگ آمریکایی است؟ ما بر این مساله تاکید داریم که هیچ کس در جنگ برنده نیست و هیچ کس در گفت‌وگو بازنده نیست.

عنایتی در پاسخ به این سوال که موضع شما در رابطه با انتقال سفارت آمریکا به قدس چیست، گفت: تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارتشان به قدس به چالش کشیبدن جامعه بین‌المللی و تحریک احساسات یک و نیم میلیارد مسلمان در مناطق مختلف جهان است. این تصمیم به طور تصادفی و یا برنامه ی اتخاذ نشده است بلکه یک نکبت دیگر همزمان به نکبت اول نیست که ۷۰ سال پیش و در ۱۴ مه ۱۹۴۸ اتفاق افتاد.

وی در رابطه با روابط ایران و کویت گفت: روابط ایران و کویت در کل بسیار خوب و تاریخی است و با سفر امیر کویت به ایران در چهار سال پیش وهمچنین سفر حسن روحانی به کویت در فوریه ۲۰۱۷  بهتر شدریال امیدواریم که این روابط در راستای منافع منطقه در زمینه تجاری، اقتصادی، فرهنگی و کنسولگری گسترش یابد به خصوص در سایه برنامه توسعه کویت که پروژه‌های زیادی در شهرها و بنادر دارد و زمینه‌های بیشتری برای همکاری ایجاد خواهد کرد.

عنایتی افزود: به طور کلی  ما احترام زیادی برای امید، دولت و ملت کویت قائل هستیم.

وی در رابطه با حجم تبادل تجاری میان ایران و کویت گفت: حجم تبادل تجاری میان دو کشور بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار است و دو کشور امکان آنرا دارند که روابط تجاری را گسرتش دهند و به سود  دو کشور و ملت دوست فعالیت کنند.

عنایتی در رابطه با سرمایه گذاری کویت در ایران گفت: سرمایه گذاری کویت در ایران قدیمی و متنوع است، در این راستا دوست دارم به این موضوع اشاره کنم که دولت ایران با چک‌های دولتی سرمایه گذاری‌های خارجی را تضمین می‌کند و جای نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

وی در رابطه با نقش کویت در حل درگیری‌های منطقه و ایجاد صلح گفت: کویت نقش نظارتی بر حل درگیری‌های منطقه و ایجاد صلح دارد و هیچ کس نمی‌تواند نقش کویت در حل بحران یمن و گفت و گوی کشورهای حاشیه خلیج فارس و میانجیگری آن برای حل بحران خلیج فارس را فراموش کند. من تاکید می‌کنم که نقش کویت برگرفته از یک رویکرد سیاسی حکیمانه از سوی امیر کویت است که و معتقد به گفت و گو است و امیدوارم که تمام کشورها در این راستا همانند کویت گام بردارند.

عنایتی در پاسخ به سوالی در رابطه با دلیل توقف گفت‌وگوی عربی – ایرانی گفت: از گفت‌وگوی عربی – ایرانی استقبال کردیم و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به کویت سفر کرد و به حمایت خود از این رویکرد و موفقیت آن تاکید کرد، ایران این گفت‌وگوها را متوقف نکرد و و به نظر من گفت‌وگو هنوز وجود دارد اما در حالت رکود است و امیدواریم که تداوم یابد.

وی در رابطه با توافق تبادل زندانیان میان ایران و کویت گفت: در هفته گذشته گروه دوم زندانیان تقریبا ۲۸ نفر بودند دریافت کردیم  و آن را به وسیله هواپیمای مخصوص به ایران منتقل کردیم تا بر اساس اصول توافق به وجود آمده میان ایران و کویت در سال ۲۰۰۴  ادامه محکومیت خود را در زندانهای ایران سپری کنند، همچنین ۱۱ نفر شامل عفو امیر کویت شدند.

سفیر کشورمان در کویت افزود: دو سال پیش نیز گروه اول زندانیان که ۴۸ نفر بودند را دریافت کردیم و ما از تلاش‌های دولت کویت در این راستا تقدیر و تشکر می‌کنیم.

علیرضا عنایتی در پایان گفت: سالانه بیش از ۱۰۰ هزار کویتی به ایران سفر می‌کنند و شهروندان کویتی می‌توانند با مراجعه به پنج فرودگاه ایرانی و یا مراجعه به بخش  کنسولگری ویزا دریافت کنند.

وی افزود: بخش  کنسولگری سفارت در سال گذشته حدود ۶۰ هزار ویزا صادر کرد و مدت انجام امور مربوط به ویزا در شرایط عادی معمولا یک هفته طول می‌کشد اما ویزای فوری ۲۴ ساعته صادر می‌شود.

سفیر کشورمان در کویت گفت: تعداد ایرانیان مقیم کویت بیش از ۴۰ هزار نفر است و در امنیت کامل به سر می‌برند.

انتهای پیام

نظرات بسته شده است.