۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » حاج قاسم
  • شناسه : 86208
  • 01 سپتامبر 2018 - 10:47
  • 56 بازدید
  • ارسال توسط :
واکنش وزارت خارجه عراق به اظهارات منسوب به قاسمی درباره برکناری فالح الفیاض

واکنش وزارت خارجه عراق به اظهارات منسوب به قاسمی درباره برکناری فالح الفیاض

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، به نقل از شفق نیوز، احمد محجوب، سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در رابطه با برکناری فالح الفیاض در بیانیه‌ای اعلام کرد: رسانه‌ها دیروز اظهاراتی منسوب به سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران در رابطه با […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، به نقل از شفق نیوز، احمد محجوب، سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در رابطه با برکناری فالح الفیاض در بیانیه‌ای اعلام کرد: رسانه‌ها دیروز اظهاراتی منسوب به سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران در رابطه با تصمیم نخست وزیر عراق برای برکناری رئیس الحشد الشعبی منتشر کردند که مضمونی اعتراضی داشتند.

در این بیانیه آمده است که دفتر رسانه ای وزارت خارجه عراق فورا این اخبار را از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد پیگیری کرد که این سفارت چنین اظهاراتی را بطور قاطع تکذیب کرد و موضع سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر اینکه این مساله یک مساله داخلی عراق است و ایران در آن دخالت نمی کند و اولویت ایران اتحاد و پیشرفت عراق است را منتشر کرد.

وزارت خارجه عراق در پایان این بیانیه تاکید کرده است که این وزارت بطور قاطع از حاکمیت عراق دفاع می کند و هرگونه دخالت خارجی را رد می کند و همزمان بر ایجاد روابط محکم و قوی به خصوص با همسایگان تاکید دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، پیش از این نیز علی السنید، از فرماندهان ائتلاف نصر عراق که ریاست آن‌را حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور برعهده دارد، در واکنش به اظهارات بهرام قاسمی گفت: ما این اظهارات را رد می‌کنیم، این اظهارات دخالت آشکار در امور عراق است و از تهران می‌خواهیم که به این دخالت‌ها پایان دهد. این اظهارات نشان دهنده دخالت‌ ایران در امور داخلی عراق است. این مساله نشان دهنده شکست پروژه ایران در عراق است، خصوصا بعد از تشکیل یک ائتلاف ملی که سائرون-نصر-حکمت و وطنیه راشامل می شود. این نیروها مهم و اصلی عراق مخالف هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق است و ما به ایرانی‌ها می‌گوییم که از امروز دیگر هیچ پروژه‌ای ندارید.

برخی رسانه ها پیش از این مدعی شده بودند که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تصمیم العبادی برای برکناری الفیاض را اشتباه خوانده است.

این در حالی است که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز(جمعه) برکناری فالح الفیاض، رئیس سازمان حشد الشعبی توسط نخست‌وزیر عراق را موضوعی داخلی دانست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار کرد: این موضوع یک مسأله داخلی در عراق است و ما در آن دخالت نمی‌کنیم. برای ما به عنوان یک همسایه، یک عراق امن، متحد و پیشرفته بیش از هر چیزی اولویت دارد.

پیش‌ از این، نخست‌وزیر عراق در حکمی رئیس حشد الشعبی این کشور را از تمامی مناصب دولتی‌ و نیز ریاست حشد الشعبی برکنار کرد.

فیاض یکی از رهبران ائتلاف “النصر” به ریاست حیدر العبادی بوده و سمت مشاور امنیت ملی عراق را نیز برعهده داشت.

این درحالی است که پیش‌تر یک منبع سیاسی عراقی اعلام کرده بود که ۲۸ عضو ائتلاف النصر از این ائتلاف خارج شده‌اند که فالح الفیاض در راس این افراد قرار دارد.

در مقابل، ائتلاف الفتح عراق اعلام کرد که تصمیم حیدر العبادی برای برکنار کردن فالح الفیاض از تمامی پست‌های دولتی‌ و ریاست حشد الشعبی یک “تصمیم شخصی و غیرقانونی” است.

این ائتلاف در بیانیه‌ای تاکید کرد: صدور دستوری برای برکنار کردن فالح الفیاض از ریاست حشد الشعبی و دستگاه امنیت ملی و مشاور امنیت ملی، حکایت از اقدامی خطرناک دارد تا حشد الشعبی و دستگاه‌های امنیتی را وارد نزاع‌های سیاسی و تسویه حساب‌های شخصی کند.

در همین حال، جمعی از رهبران ائتلاف النصر عراق روز جمعه فیاض را کاندیدای تصدی پست نخست‌وزیری کردند.

انتهای پیام

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن