بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

41

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «صندوق نجات کودکان» درباره خطر قحطی برای بیش از یک میلیون کودک دیگر یمنی هشدار داد که در مجموع ۵.۲ میلیون نفر کودک یمنی را در معرض قحطی قرار می‌دهد. 

به نوشته سایت شبکه خبری «بی.بی.سی»، این خیریه بین‌المللی هشدار داده است، کاهش ارزش پول ملی یمن و افزایش هزینه‌های مواد غذایی که در نتیجه جنگ چند ساله یمن به وجود آمده، خانواده‌ها را در معرض آسیب قرار داده است. 

علاوه بر این، خطر دیگر نیز درگیری‌های اطراف بندر مهم «الحدیده» (در غرب یمن) است که (محاصره عربستان بر کل یمن) ورودی اصلی مواد غذایی و کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن است. 

جنگ منجر به تاخیر در پرداخت حقوق معلمان و دیگر کارمندان دولتی در یمن شده است تا جایی که برخی دو سال است هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند.

از سوی دیگر کسانی هم که پول دریافت کرده‌اند با افزایش ۶۸ درصدی قیمت مواد غذایی از ابتدای جنگ در سال ۲۰۱۵ تا کنون مواجه شده‌اند و ارزش ریال یمن صد و هشتاد درصد از آغاز جنگ افت داشته و همین مسئله فشار بیشتری بر دوش مردم یمن گذاشته است.

مدیر اجرایی خیریه نجات کودکان گفته است که میلیون‌ها کودک نمی‌دانند چه زمانی وعده بعدی غذایی‌شان را دریافت می‌کنند و اصلا نمی‌دانند که آیا وعده دیگری وجود دارد یا نه. وی افزود در بیمارستانی در یمن شاهد بوده که نوزادان به قدری ضعیف هستند که قادر به گریستن نبوده و بدن‌هایشان از گرسنگی بشدت ضعیف شده بود. 

وی هشدار داد که این جنگ خطر مرگ یک نسل کامل از کودکان یمنی را به دنبال دارد که با تهدیدات متعدد ازجمله بمب و گرسنگی و ابتلا به وبا روبه‌رو هستند.

اوایل ماه جاری میلادی این موسسه خیریه اعلام کرده بود چهارصد هزار کودک یمنی زیر پنج سال را به دلیل سو‌ء تغذیه تحت درمان قرار داده و هشدار داد بیش از ۳۶ هزار کودک یمنی پیش از پایان سال جاری میلادی، جان خود را بر اثر سوء تغذیه شدید از دست خواهند داد. 

طی جنگ سه ساله که ائتلاف سعودی با حملات هوایی علیه مردم یمن به راه انداخته، حداقل ده هزار نفر که اکثرا غیرنظامی بودند، جان خود را از دست داده‌اند و ده‌ها هزار نفر نیز مجروح شده‌اند و میلیون‌ها نفر در معرض بیماری‌ و قحطی قرار دارند. 

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ