وقایع یمن

ترامپ سفیرش در عراق را تغییر داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از افکارنیوز،

رسانه های محلی روز پنجشنبه بدون اشاره به علت برکناری سیلیمان که از سال ۲۰۱۶ در سمت سفیر آمریکا در بغداد فعالیت کرده، علت انتصاب سفیر جدید را – به گفته آنها – آشنایی بالای وی با مسائل ایران عنوان کرده اند. این منابع اضافه کردند: تویللر سفیر کنونی آمریکا در یمن همچنین یکی از سرسخترین مواضع را علیه گروه انصارالله دارد. هنوز مشخص نیست دلیل اصلی برکناری سفیر کنونی آمریکا چه بوده است اما به نظر می رسد ناکامی مفتضحانه سیلیمان در مهندسی دولت جدید عراق و چیدن مهره های مورد تمایل واشنگتن با همکاری 'برت مکگورک' فرستاده ویژه ترامپ یکی از دلایل مهم این تصمیم باشد.

این دو مقام آمریکایی، شش ماه منتهی به مهرماه گذشته را صرف رایزنی، فشار و به گفته خود عراقی ها تهدید مستقیم نمایندگان جدید پارلمان کردند تا به ترکیب مورد نظر واشنگتن در دولت جدید رای دهند اما نمایندگان در انتخاب ریاست جمهوری، نخست وزیری و رئیس پارلمان درست بر خلاف آن عمل کردند. ناظران مسائل عراق در همان زمان، ترکیب دولت / حکومت جدید عراق را شکستی سنگین برای سیاست آمریکا در عراق دانسته و نسبت به احتمال پناه بردن واشنگتن به دیگر ابزارهای فشار از جمله بازگشت داعش و تروریسم به عراق هشدار داده بودند.

اکنون با تغییر سفیر آمریکا در بغداد باید دید 'برت مکگورک' نیز برکنار خواهد شد یا نه و گذشته از آن آیا سیاست آمریکا در عراق دستخوش تغییر می شود؟

تحولات هفته های آتی عراق احتمالا پاسخ روشن تری به این سئوالات خواهد داد.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن