گوترش: نابودی بندر الحدیده فاجعه‌بار خواهد بود / عربستان درک کند این جنگ هیچ پیروزی ندارد

29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، پزشکان و منابع نظامی می‌گویند طی ۲۴ ساعت درگیری سنگین در بندر الحدیده میان نیروهای تحت حمایت ائتلاف عربستان و حوثی‌ها حداقل ۱۴۹ تن  کشته شده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مصاحبه با شبکه رادیویی فرانسوی گفت:اگر بندر الحدیده تخریب شود شرایط فاجعه‌باری ایجاد خواهد شد. یمن در حال حاضر با شرایط انسانی ناگوار و وخیمی روبرو است این خشونت‌ها باید پایان یابد.  

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است، وی افزود: فکر می‌کنم ائتلاف تحت امر عربستان مصمم به کنترل الحدیده است که به عقیده من اجازه آغاز یک راه حل سیاسی را نخواهد داد.

گوترش تاکید کرد: جنگ باید متوقف شود. مذاکرات سیاسی باید آغاز شود و ما باید خود را برای کمک‌های بزرگ بشردوستانه آماده کنیم تا از وقوع بدترین‌ها در سال آینده جلوگیری کنیم.

دبیرکل سازمان ملل افزود: طرف‌های مستقیم این درگیری، حوثی‌ها، دولت، امارات متحده عربی و عربستان سعودی باید این مساله را درک کنند که این جنگ هیچ پیروزی نخواهد داشت. توافقی میان آمریکا، روسیه، اروپا و بسیاری از کشورهای منطقه هست مبنی براینکه زمان خاتمه این جنگ فرا رسیده است. چارچوبی برای حل این معضل از سوی طرف‌های مختلف ارائه شده است. اولین واکنش‌ها تا حدودی مثبت بود اما به نظر من به دلیل اوضاع بندر الحدیده همه چیز متوقف شد.   

گوترش گفت: سازمان ملل کمک‌های غذایی برای هشت میلیون یمنی ارائه می کند اما این تعداد سال آینده ۱۴ میلیون تن خواهد بود.

استان الحدیده و مناطق اطراف آن از چند روز پیش شاهد شدیدترین درگیری‌ها میان نیروهای متجاوز ائتلاف عربی و دولت مستعفی یمن با ارتش و کمیته‌های مردمی است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ