گوترش: خطر بزرگترین قحطی قرن در یمن جدی است

17

گوترش: خطر بزرگترین قحطی قرن در یمن جدی استبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در گفتگو با این شبکه تلویزیونی تصور پیروزی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در نبرد الحدیده یمن را بسیار نگران کننده خواند.

گوترش در پاسخ این سئوال که امید به توقف نبرد‌ها و به راه افتادن روند صلحی واقعی در یمن وجود دارد یا شاید بتوان گفت که وجود داشت. اما به نظر می‌رسد حمله ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بندر الحدیده حرکتی بر خلاف این امیدواری است و شما زنگ هشدار را به صدا در آوردید گفت: «باید خاطر نشان کرد، در این مورد در شورای امنیت اختلاف نظری وجود ندارد. ما با وضع تازه‌ای مواجه هستیم. جهان امروز مثل دوران جنگ سرد دو قطبی نیست. جهان امروز مثل دوران سلطه آمریکا در سال‌های ۱۹۹۰ یک قطبی نیست. جهان امروز بسیار آشفته است و وضعیت فاجعه باری دارد. قدرت‌های منطقه‌ای در کنترل قدرت‌های بزرگ قرار ندارند. ما در مورد یمن شاهد همسویی آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین و به طور کلی همه کشور‌های عضو شورای امنیت هستیم. تمامی این کشور‌ها خواستار توقف نبرد‌ها هستند.»

گوترش افزود: «اما فعالان (طرف‌های درگیر) تا این لحظه قادر به درک این مسئله نبوده اند. به نظر من این جنگ به نفع هیچ کس نیست. این جنگی است که همه در آن بازنده هستند. این جنگی است که تبعات انسانی ویرانگری دارد. ما برای ایجاد شرایطی برای آغاز بحث‌های سیاسی با مارتین گریفیتس همکاری می‌کنیم. من فکر می‌کنم پلتفرمی تقریبا قابل قبول برای طرف‌ها با هدف آغاز مذاکرات صلح تهیه شد. اما حقیقت این است که در برقراری آتش بس موفقیتی حاصل نشد. این درست است که بگوییم عربستان سعودی و امارات متحده عربی همچنان بر این باورند که می‌توانند الحدیده را تصرف کنند و این ما را به شدت نگران کرده است. اول به دلیل این که نبرد‌ها با تبعاتی که کاملا مشخص است، ادامه می‌یابند و دوم به این دلیل که الحدیده برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن بسیار مهم است. ما در سال جاری هشت میلیون نفر را تحت حمایت قرار دادیم و فکر می‌کنیم که در سال آینده می‌بایست چهارده میلیون نفر را تحت پوشش قرار بدهیم. خطر بزرگترین قحطی قرن جدی است و بندر الحدیده برای تضمین تغذیه کشور بسیار مهم است.»

گوترش در پاسخ این سئوال که «شما به آن‌ها (عربستان سعودی و امارات متحده عربی) گفته اید که بمباران‌ها و حملات را متوقف کنند؟» نیز گفت: «من فکر می‌کنم که توقف نبرد‌ها بسیار مهم است. من فکر می‌کنم آغاز مذاکره سیاسی بسیار مهم است.»

وی در جواب این پرسش که: «حوادث مهمی در غزه رخ داده است. آیا شما از بروز جنگی جدید بین اسرائیل (و فلسطینی ها) در هراس نیستید؟» نیز گفت: «این اوضاع بسیار نگران کننده است. اول به این دلیل که این (وضعیت غزه) یک تراژدی انسانی غیرقابل تصور است. رنج بی پایان مردم غزه غیرقابل تصور است. من چند ماه پیش در غزه بودم. غزه واقعا زندان بسیار بزرگی است که عده زیادی بدون هیچ امیدی به آینده در آن محبوس هستند. این یک ماجرای غم انگیز بسیار بزرگ است. این تراژدی امروز با خطر تشدید مناقشات غم انگیزتر خواهد شد. من امیدوارم که حادثه اخیر گسترش نیابد و تنش‌ها شدید‌تر نشوند چرا که یک جنگ دیگر در غزه ماجرایی بسیار غم انگیز به دنبال خواهد داشت. باید به هر طریقی از این اتفاق جلوگیری کرد.»

ارسال یک پاسخ