امکان دستگیری بن سلمان هنگام شرکت در اجلاس جی-۲۰

  روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی با عنوان نگرانی شدید سران کشورهای عضو گروه ۲۰ از حضور ولیعهد سعودی در نشست بوینس آیرس سؤال کرد «آیا محمد بن سلمان با وجود گسترش اعتراض درباره قتل خاشقجی و جنگ یمن، با طرح شکایت و بازداشت به عنوان جنایتکار جنگ رو به رو خواهد شد؟»
«سارا لیا واتسون» رئیس‌بخش خاورمیانه‌ای گروه دیده‌بان حقوق بشر که این گزارش را نوشته می‌نویسد: «خطر جدی در مورد طرح شکایت از بن سلمان وجود دارد و از آنجا که وی ریاست کشور را برعهده ندارد، از مزایای مصونیت برخوردار نیست. این روزنامه‌ سپس با ‌اشاره به ایجاد تردید درباره شرکت بن سلمان در اجلاس سران جی ۲۰ می‌افزاید: «حضور ولیعهد عربستان در این اجلاس که جمعه و شنبه آینده برگزار می‌شود، شرکت کنندگان را با حقیقتی روبه رو خواهد کرد که ترجیح می‌دهند از آن پرهیز کنند.» به نوشته ویتسن حقوقدانان در سرتاسر جهان می‌توانند علیه بن سلمان اقامه دعوی کرده و از طریق اینترپل او را در     بوینس آیرس در آرژانتین دستگیر کنند و با توجه به اینکه بن سلمان رهبر یک کشور محسوب نمی‌شود در صورت اقامه دعوی خطر دستگیری برای او «بسیار زیاد» خواهد بود.»
به نوشته گاردین، آمریکا، انگلیس و فرانسه از ادامه فروش اسلحه به ریاض به رغم کشتار در یمن و بروز و ظهور شدیدترین گرسنگی و قحطی جهان که عربستان مسئول اصلی آن است، خشنودند و حتی پس از اعتراض‌های بین‌المللی به قتل جمال خاشقجی، معامله‌های چندمیلیارد دلاری تسلیحاتی بدون وقفه و خلل، ادامه یافته است.
طبق این گزارش، با این حال از دید بیشتر سران کشورهای عضو گروه ۲۰، حضور در عکس گروهی با محمد بن سلمان در نشست آرژانتین، کابوس سیاسی خواهد بود. روزنامه گاردین با اعلام این خبر تاکید کرد، این عکس می‌تواند تبعات و پرسش‌های زیادی را برای شخصیت‌های همراه بن‌سلمان به دنبال داشته باشد.
بر اساس برآورد سازمان خیریه حمایت از کودکان، ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال از هنگام آغاز جنگ یمن در حدود چهار سال پیش، به علت گرسنگی شدید یا بیماری، جان خود را از دست داده‌اند و بالغ بر ۱۴ میلیون تن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند که بخش اعظم آن به علت موانع ناشی از محاصره شدید ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی بر اقتصاد یمن می‌باشد. همچنین همه روزه شواهد بیشتری از مداخله دیوان سعودی در اعدام وحشتناک خاشقجی پدیدار و افشا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن