افزایش چشمگیر صادرات تسلیحات آلمان به عربستان و ترکیه

21

– اخبار بین الملل –

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی ولت" آلمان، صادرات تسلیحات به عربستان سعودی و ترکیه مسئله ای بسیار بحث برانگیز در آلمان است. البته ارسال تسلیحات به این دو کشور در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

بر اساس پاسخ وزارت اقتصاد آلمان به یک درخواست فراکسیون حزب چپ پارلمان این کشور صادرات سلاح آلمان به عربستان سعودی و ترکیه سال گذشته به شدت افزایش داشته است.

بر این اساس شرکت های تسلیحاتی آلمانی تنها از ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۸ سلاح های جنگی به ارزش حدود ۱۶۰ میلیون یورو به عربستان سعودی صادر کرده اند. به این ترتیب ارزش این گونه صادرات تسلیحات در ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری حدود ۵۰ میلیون یورو بیشتر از کل سال ۲۰۱۷ بوده است.

بر این اساس میزان صادرات به ترکیه هم در این دوره زمانی بیش از سه برابر شده است. ترکیه تا اکتبر سال گذشته تسلیحاتی به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون یورو از شرکت های آلمانی دریافت کرده است. این در حالی است که میزان صادرات تسلیحات آلمان به این کشور در تمام سال ۲۰۱۷ حدود ۶۰ میلیون یورو بوده است.

حمله پگان پهپادی یمن به مواضع ارتش عربستان در عسیرعربستان مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن می‌شود

ارسال کالاهای تسلیحاتی به ترکیه و عربستان از مسائلی بسیار بحث برانگیز در آلمان است. این انتقاد به عربستان سعودی وارد است که رهبری ائتلاف جنگ فاجعه بار در یمن را بر عهده دارد. دولت آلمان در واکنش به قتل "جمال خاشقچی"، روزنامه نگار منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان در ترکیه اواخر سال گذشته صادرات تسلیحات به عربستان را تا زمان روشن شدن پرونده این قتل متوقف کرد. دولت آلمان هم در قرارداد ائتلافی خود توافق کرده بود که ارسال هر گونه صادرات تسلیحات به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن را متوقف کند.

مسئله صادرات تسلیحات به ترکیه نیز در آلمان موضوعی جنجالی است، چرا که دولت آنکارا حملات نظامی را علیه کردها در سوریه انجام می دهد.

"سویم داگدلان " از نمایندگان حزب چپ پارلمان آلمان در این باره اظهار داشته است که این گدامنشانه است که دولت آلمان افزایش قابل توجه صادرات تسلیحات جنگی به کشورهای عربستان سعودی و ترکیه را در پیش گرفته است. به گفته وی از آنجایی که دولت فدرال آلمان اقدامی نمی کند صنعت جنگ افزار آلمان می تواند با جنگ فاجعه بار در یمن و سیاست خارجی خشونت بار اردوغان سودهای قابل توجهی را به  دست آورد.

 دولت آلمان به شدت مورد انتقاد احزاب اپوزیسیون این کشور است که چرا بدون توجه به وضعیت حقوق بشر و حضور نظامی عربستان سعودی و ترکیه در تنش‌های خاورمیانه، هم‌چنان به صادرات اسلحه به این دو کشور ادامه می‌دهد. حضور ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن و حملات ترکیه به کردهای شمال سوریه همواره موضوعی است که مورد انتقاد حزب چپ‌ها و حزب سبزهای آلمان بوده است. این احزاب تاکید دارند که دولت آلمان باید از کمک تسلیحاتی به کشورهایی خودداری کند که با سیاست‌های خود تنش در خاورمیانه را افزایش می‌دهند و موجب به وجود آمدن موج پناهندگی به اروپا می‌شوند.

ارسال یک پاسخ