وقایع یمن

مغرب هم از ائتلاف سعودی در یمن خارج شد

ائتلاف سعودی علیه یمن که در سال ۹۴ با حضور بیش از ۱۰ کشور تشکیل شده بود، به دلیل شکست‌های پی‌در‌پی، دچار ریزش شده و کشورهای قطر، پاکستان، بحرین و کویت طی ماه‌های گذشته از این ائتلاف خارج شدند. اکنون نیز نوبت به مغرب رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از تسنیم، یک مقام مسئول در دولت مغرب اعلام کرد که این کشور از ائتلاف متجاوز سعودی در یمن خارج شد. پیش از این برخی رسانه‌های خبری اعلام کرده بودند که مغرب سفیر خود در عربستان را از ریاض فراخوانده است.
سال گذشته هم مواضع سیاسی کشور مغرب موجب بروز اختلاف میان این کشور و عربستان شده است. مغرب در اعتراض به قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در اسلامبول، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را به حضور نپذیرفت. از سوی دیگر، مغرب بعد از بحرانی شدن روابط قطر با عربستان، جانب قطر را گرفت و به این کشور مواد غذایی صادر کرده است. این در حالی است که عربستان بعد از سال‌ها به رسمیت شناختن صحرای غربی به عنوان بخشی از سرزمین مغرب، اینک از جبهه «پولیساریو» به عنوان یک گروه نظامی ضد مغرب حمایت می‌کند.
سایت خبری- تحلیلی «ارم نیوز» امارات در این باره نوشت، روابط میان عربستان و مراکش پس از احضار سفیر مراکش در ریاض و انتشار اخباری درباره خروج از ائتلاف سعودی، وارد مرحله جدیدی شده است که بهترین عنوان برای آن «ابهام » و «تردید» است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن