هیئت‌های دانشجویی بسترساز رفع "معضلات اجتماعی" می­‌شوند + جزئیات ایده‌ها

49

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ "رویش حسینی" نام طرحی است که سال گذشته توسط هیئت شهدای‌گمنام دانشگاهیان علم و صنعت ایران با همکاری مرکز نوآوری یاس با هدف  استفاده از کارکرد هیئت و حضور مردمی در حل معضلات اجتماعی و فرهنگی جامعه اجرا شد.

ارائه ۶ ایده جذاب در سال نخست اجرا

رویش حسینی در سال نخست اجرا، کار خود را با یک فراخوان عمومی با هدف شناسایی مشکلات فرهنگی و اجتماعی شروع کرد و با بررسی مشکلات شناسایی شده، این طرح در هفت محور کودک ما و فضای مجازی، تامین غذایی نیازمندان، مسجدمحوری محله، کتاب بخوانیم، ایرانی بخریم، ازدواج آسان و سلامت­یاری پیگیری شد.

در مرحله بعدی، فراخوانی به منظور جذب ایده در راستای محورهای طرح انجام شد که در این میان ایده­هایی از سراسر کشور به دست برگزار کنندگان رسید اما به‌دلیل عدم امکان حضور در شهر تهران برای بعضی از صاحبان ایده، فقط از ایده­‌هایی استقبال شد که صاحبان آن در تهران حضور داشتند.

در ادامه طرح، همایش ایده‌پردازان حسینی در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد و در این همایش ضمن بیان اهداف طرح و نکات موثر جهت کار و زمینه­سازی تغییر در حوزه های فرهنگ و جامعه به صاحبان ایده، روش ارائه صحیح و ایده کاوی فرهنگی برا آنها ارائه شد.

در ۵ روز اول محرم سال گذشته، کارگاه­هایی برای ایده­‌پردازان برگزار و با حضور کارشناسان و اساتید خبره، ایده‌های اشخاص پرورش و به مرحله کارآمدی و پختگی نزدیک و محیای ارائه شد.

در همین مدت بعضی از چهره­‌های فرهنگی همچون حجت‌الاسلام و المسلمین پژمانفر، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده مجلس، حجت‌الاسلام فرجی، مسئول حوزه دانشجویی علم و صنعت و اساتید دانشگاه همچون دکتر میرسامان پیشوایی و دکتر محمد واحدی قبل از شروع سخنرانی مراسم عزاداری محرم دانشگاه علم و صنعت ایران به تبیین طرح و بیان اهمیت حضور آحاد مردم در حل معضلات اجتماعی و فرهنگی پرداختند.

در شبهای هفتم و هشتم محرم گذشته، شش ایده برگزیده با نام‌های همسایه خدا، پرواز پروانه­‌ها، خانه مهر، هنر بلد، کتاب مسافر و رُکتاب در مسجد دانشگاه علم و صنعت ارائه شد و سامانه پیامکی رویش حسینی و ربات تلگرام طرح برای دریافت نظرات مردمی فعال شد.

در طول ۱۰ شب برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در دانشگاه علم و صنعت، غرفه­‌ای برای تبیین طرح و ارتباط مستقیم با مردم طرح برپا شد.

طرح رویش حسینی در طول برگزاری، مورد حمایت اشخاصی همچون حاج حسین یکتا، حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان، حجت‌الاسلام گمار، دکتر علی عبدالعالی(عضو هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگر عرصه آموزش وپرورش)، دکتر محمد سعید جبل عاملی (هیئت علمی دانشگاه و رئیس سابق دانشگاه علم وصنعت ایران)، مهندس مهدی آذرپندار(سرپرست گروه فیلم و سریال شبکه سه)، حاج رحیم آبفروش(مسئول جامعه ایمانی مشعر)، مهندس منصور امینی (مسئول سازمان فضای مجازی سراج)، مهندس سعید سلیمانی‌، حجت الاسلام محمدرضا زائری قرار گرفت.

در انتهای این طرح، دو ایده "کتاب مسافر" و "هنر بلد" با نظر مردم انتخاب و با کمک‌های مردمی اجرایی شد.

طرح کتاب مسافر توسط یک فارغ التحصیل دانشگاه الزهرا(س) و در راستای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی در بین آحاد مردم و با توجه به ارتباط مستقیم تاکسی‌داران و مردم اجرایی شد و در این طرح ۲۰ تاکسی از خط تاکسی ایستگاه میدان ولیعصر ـ میدان ونک مجهز به جیب کتاب شدند و صاحب ایده با خلاصه کتاب‌های شاخص و تهیه بروشور، برنامه­‌هایی از جمله مسابقات کتابخوانی برای تاکسیداران و مسافران در دستور کار مراحل بعدی ایده خود قرار داد که بازخورد مردم به این طرح مثبت بود.

طرح "هنر بلد" متعلق به یک خانم دانشجوی علم و صنعت بود که با هدف برگزاری نمایشگاه خیریه، چند جلسه آموزش هنرهای خود را در مسجد دانشگاه برگزار کرد با فروش  اقلام تولید شده و با تشکیل تیم هنری علم و صنعت از جمع این دختران، آموزش هنرهای کارآفرینی به ۱۷ نفر از زنان سرپرست خانوار مسجد حضرت امیر منطقه ۱۴ تهران را در دستور کار قرار گرفت و خیریه فجر دانشگاه علم و صنعت، فروش محصولات تولیدی این مجموعه را به عهده گرفت.

ایده‌پردازی توسط مردم برای حل مشکلات مختلف

در این طرح، روش کار به این صورت است که همزمان با ایام برگزاری مراسمات مذهبی همچون ایام محرم‌الحرام، فاطمیه، اعیاد شعبانیه یا ماه مبارک رمضان و لیالی قدر، پس از مطرح کردن و تبیین محورهای مشکلات جامعه، توسط مردم و آسیب‌شناسی معضلات جامعه توسط متخصصین، با تبلیغات میدانی و جذب ایده‌های مردمی در محورهایی که تعیین می­‌شود، پالایش و چکش‌کاری ایده‌ها توسط متخصصین و کارشناسان حوزه مربوطه آغاز و کارآمدترین آنها که شخص ایده‌پرداز عزم اجرای آن را داشته باشد، انتخاب می‌شوند و با مطرح کردن این ایده‌ها و مشورت با صاحب‌نظران (مردم منطقه و نخبگان کشوری)، پویایی و هم­افزایی طرح‌ها رقم می­‌خورد.

در انتها برای پیاده‌سازی و اجرای ایده‌ها از کمک‌های مردمی استفاده خواهد شد و منابع مالی هیئتها و مساجد و پایگاه­‌های اجتماعی که توسط مردم تامین می‌شود، پشتیبان ایده‌پردازان خواهد بود و پس از مشخص شدن ایده‌های برتر، با نظارت و هماهنگی تیم رویش حسینی ایده‌ تیمهای منتخب، اجرا خواهد شد و تا سال بعد، در بازه‌های مشخص، گزارشی از پیشرفت طرح برای مردم ارائه خواهد شد.

حوزه‌های مختلفی که مردم با آن‌ها سروکار دارند و با مشکلات و معضلات آن آشنا هستند، به‌عنوان محور‌های طرح انتخاب می‌شوند و شرکت‌کنندگان در طرح باید در این محور‌ها، ایده‌های خود را ارسال کنند و اشخاص ایده‌پرداز، خود مجری اجرای طرح خواهند بود.

تیم رویش حسینی هر هیئت یا مسجد متشکل از نیروهای فعال انقلابی منطقه و نیروهای داوطلب مردمی با رویکردی اجرایی خواهد بود.

اما پس از اجرای موفق این طرح در سال گذشته، این طرح قرار است در ماه محرم امسال هم در چهار هیئت دانشجویی بزرگ تهران و ۱۰ هیئت بزرگ کشور با شعار "مشکلات فقط به دست مردم حل‌شدنی است" برگزار می­‌شود.

دومین دوره این طرح از مرادا ماه امسال با آماده‌سازی محتوا برای ارائه به مردم و هماهنگی بین هیئت‌های الزهرا(س) دانشگاه شریف، میثاق با شهدا دانشگاه امام صادق(ع)، شهدای گمنام دانشگاه علم وصنعت ایران، رهروان شهدا دانشگاه امیرکبیر، فاطمیون بندر ماهشهر، انصارولایت یزد، ثارالله زنجان، فاطمیون گنبد کاووس، شهدای بیت الله الحرام کرمان، روضه الزهرا(س) اهواز، روضه الزهرا(س)دزفول، یافاطمه الزهرا(س)بابل، مجمع بیعت گناباد و فاطمیون قمآغاز شده است.

در مرحله دوم این دوره از طرح، سایت rooyeshhosseini.ir و ربات رویش حسینی در پیام‌رسان بله و تلگرام به آدرس @rooyesh_hosseini_botتا ۱۸ شهریور ماه آماده دریافت مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه از اقشار مختلف مردم است.

در مرحله سوم طرح،از تاریخ ۱۹ شهریور ماه به مدت ۱۰ روز فراخوان ارسال ایده‌های مردمی به سه روش ربات در پیامرسان بله و تلگرام، سایت و مراجعه حضوری در محل برگزاری هیئت و غرفه­‌های رویش حسینی انجام می‌شود.

درانتها نیز از تاریخ ۱۳ مهر ماه پس از برگزاری همایش ایده‌پردازان و حضور آحاد مردم علاقه‌مند در یکی از دانشگاه­‌های تهران و در هر شهرستان به‌صورت مجزا، فرایند غربالگری ایده­‌ها وتیم­‌های ایده­‌پرداز شروع خواهد شد و ایده­‌های برتر که تمام فاکتور‌های لازم را دارند (قابلیت عملیاتی طرح‌، عزم اجرایی تیم ایده‌پرداز، موثر و کارآمد بودن و …) برای رای‌گیری اعلام خواهند شد و در انتها هر هیئت، طرحی را که بیشترین مقبولیت را در منطقه خود دارا است اعلام می­‌کند و تیم رویش حسینی فرآیند عملیاتی طرح‌ها را به همراه شخص ایده‌پرداز از اربعین حسینی شروع خواهد کرد و تا فاطمیه ۹۷ گزارش مرحله به مرحله طرح به مردم ارائه خواهد شد.

اثبات گوشه‌ای از کارآمدی گفتمان انقلاب اسلامی با طرح رویش

این طرح با هدف اثبات کارآمدی گفتمان انقلاب اسلامی و دین در حل مسائل روز جامعه، مردم‌محوری در حل مسائل اجتماعی و دغدغه‌مندی همگانی برای حل مشکلات کشور، استفاده از پتانسیل عظیم حضور مردم در مشارکت و همراهی برای حل مسائل اجتماعی، تبیین مشکلات و معضلات فرهنگی-اجتماعی جامعه توسط خود مردم، استفاده از روش‌های نوین و خلاقانه برای حل مسائل اجتماعی ـ فرهنگی، فعال‌سازی پتانسیل مراکز مذهبی (هیئت‌ها، مساجد و حسینیه‌ها) و نقش­‌آفرینی موثر آن‌ها در جامعه، شناسایی افراد مستعد و خلاق از دل مردم و الگوسازی طرح رویش حسینی در مقیاس منطقه و ارائه‌ مدلی کارآمد برای پیاده‌سازی در سطح کل کشور شکل گرفته است.

ارسال یک پاسخ