سازمان ملل پروژه توافق ملی یمن را کلید بزند

17

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از افکارنیوز،

ولی الله نانواکناری، با اشاره به راهکارهای برون رفت از بحران یمن که اخیرا مذاکراتی نیز در بروکسل با همین موضوع تشکیل شد، گفت: ایران و کشورهای اروپایی سومین دور از مذاکرات خود درباره یمن را صورت دادند که هدف از آن تسهیل در حل بحران یمن بود.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حل بحران سوریه و یمن هیچ تشابهی با یکدیگر نداشته و باید از راه های دیگری برای حل بحران یمن استفاده کرد، یادآور شد: شرایط کشور یمن به لحاظ بحرانی بسیار با سوریه متفاوت است و به خاطر تهدید از بین رفتن یک نسل در یمن باید هرچه سریع‌تر به یک نتیجه مطلوب در این باره رسید.

وی در ادامه در خصوص نتیجه مذاکراتی که هر از گاهی درباره یمن شکل می گیرد، عنوان کرد: آتش بس یکی از مهم ترین راه هایی است که برای حل بحران یمن مطرح می شود تا بعد از آن بتوان مذاکرات جدی سیاسی را آغاز کرد.

 

یمن

نانواکناری ادامه داد: بارها بر سر آتش بس در یمن توافق شد اما عربستان همواره با اعلام آتش بس مخالفت کرده و یا آن را نقض کرده است که این اقدامات باعث شد راه حل ها به سمت اجرای حقیقی حرکت نکند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه توافقات برای حل بحران یمن در فضای بین المللی وجود دارد، اظهار داشت: با این حال سنگ اندازی برخی کشورها همچون آمریکا و از طرفی عدم اراده عربستان بر پایان جنگ اجازه نمی دهد مذاکرات نتیجه بخش باشد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: مذاکره و گفت و گو برای حل بحران در هیچ کجای سیاست خارجی سعودی نیامده از این رو تلاش سازمان ملل نیز راه به جایی نمی برد چرا که عربستان صرفا به دنبال پیروزی در یمن است و مذاکره هر نتیجه ای داشته باشد حتی اگر در جریان مذاکره آن را بپذیرد در عمل به گونه دیگر رفتار می کند.

نانواکناری در ادامه با تأکید بر اینکه امکان پیروزی عربستان در جنگ یمن به هیچ وجه وجود ندارد، ابراز داشت: تجربه سال های اخیر منطقه ثابت کرده که هیچ بحرانی با پیروزی کشورهای متخاصم به اتمام نرسیده است و جز خرابی و ویرانی چیزی بر جای نمی ماند از این رو منطقی ترین راه پایان جنگ است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت و گوی مستقیم یمنی ها با یکدیگر را دارای راه حلی برای توافق دانست و خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی نیز از هر نوع مذاکره و گفت و گو میان گروه های یمنی حمایت می کند و در این مسیر اروپایی ها نیز باید با رایزنی با طرف متخاصم یعنی عربستان برای رسیدن یمن به یک توافق ملی تلاش کنند.

 

 

ارسال یک پاسخ