داعش

جشن «یوم النصر» در عراق؛ شکست داعش یک ساله شد

العالم- عراق

هیأت دولت عراق، هفته پیش، در آستانه نخستین سالگرد پیروزی بر داعش، دهم دسامبر (امروز؛ دوشنبه) را که به روز پیروزی (یوم النصر) علیه داعش نام‌گذاری شده، مانند سال پیش تعطیل رسمی اعلام کرد.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق، نهم دسامبر ۲۰۱۷، آزادسازی سراسر عراق از دست داعش را اعلام کرد و فردای این روز، تعطیل رسمی و یوم‌النصر نام‌گذاری شد. هرچند که پاکسازی هسته‌های خاموش گروه تروریستی داعش که در مناطق مختلف عراق، پنهان شده‌اند، هنوز ادامه دارد.

سال گذشته در چنین روزی، تلاش های غرب برای پیروزی داعش کاملا ناکام ماند و پس از ماه‌ها مبارزه نیروهای مشترک عراقی در جبهه‌های مختلف به ویژه برنامه‌ریزی‌های دقیق نیروهای الحشد الشعبی که با فتوای مرجعیت عالی شیعیان در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد، تروریست‌ها مجبور شدند که به حاشیه مرزها پناه ببرند.

داعش با از دست دادن شهر موصل در عراق، دیگر پایان خود را به چشم دید. امروز اگرچه، این گروه تروریستی هیچ شهری را در کنترل و سلطه خود ندارد اما این امر به معنای خاموشی و پایان داعش نیست بلکه هسته‌های خاموش این گروه تروریستی همچنان در حال انجام حملات تروریستی و تهدید امنیت عراقند و هنوز این نگرانی وجود دارد که برخی کشورهای عربی و غربی با حمایت از بقایای داعش، از آن در راستای منافع خود بهره‌برداری کنند.

در تایید این امر، پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان «الحشد الشعبی»، امروز در خبری اعلام کرد که در آستانه برگزاری جشن سالگرد پیروزی عراق بر داعش، نیروهای الحشد، یک طرح داعش برای حمله به جشن امروز را در استان «دیالی» خنثی کردند.

«طالب الموسوی» فرماندهی محور دیالی در الحشد، اعلام کرد که تیپ‌های الحشد الشعبی در این استان، یکی از طرح‌های داعش برای حمله به جشن روز پیروزی را خنثی کرد و مانع نفوذ شماری از تروریست‌های داعش به این استان شد.

وی در ادامه از تدوین یک طرح امنیتی ویژه برای حفاظت از مرزهای دیالی و جلوگیری از نفوذ تروریست‌های داعش به این استان خبر داد.

به نوشته پایگاه خبری «الاخباریه»، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، امروز به همین مناسبت از طریق تلویزیون با ملت عراق سخن گفت و تاکید کرد که اجازه نخواهد داد عراق مقر یا گذرگاه تروریسم یا منبع تجاوز به سایر کشورها باشد.

وی دو روز پیش نیز از مردم عراق خواست که روز دوشنبه (امروز) به مناسبت سالگرد پیروزی بر داعش، در هر مکانی که امکانش است، پرچم عراق را برافرازند و در تمامی ادارات، خیابان‌ها، بازارها و اماکن عمومی نیز رأس ساعت ۱۳، همه به مدت یک دقیقه به احترام این روز بایستند و سوره فاتحه و صلوات برای روح شهداء مبارزه با داعش و کلیه قربانیان این گروه تروریستی قرائت کنند.

نیروهای مسلح عراقی نیز در بخش‌های مختلف طی چند روز اخیر برای انجام رژه نظامی در روز پیروزی، در حال تمرین بودند.

فارس

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن